Lemondásra szólította fel az ENSZ emberi jogi főbiztosát Farkas Flórián. A Lungo Drom elnöke levelet írt Zeid Raad al-Husszeinnek, aki február végi nyilatkozatában igaztalanul vádolta rasszizmussal és idegengyűlölettel Orbán Viktort és a magyar kormányt. A roma vezető szerint al-Husszein ezzel méltatlanná vált posztjára, és távoznia kellene.
Farkas Flórián írásában tételesen cáfolja Orbán Viktorral és kabinetjével szemben felhozott rasszista vádakat, rámutatva, több fontos intézkedésükkel is segítették az évek során a hazánkban élő nemzetiségek boldogulását. A levelet az alábbiakban változtatás nélkül közöljük:
Tisztelt Zeid Raad al-Husszein Főbiztos Úr!
2018. február 26-án tett nyilatkozatában Magyarország miniszterelnökét, Orbán Viktort az ENSZ formálódó bevándorláspolitikai ajánlásainak kapcsán azon országok vezetői közé sorolta, amelyek rasszista és idegengyűlölő alapállásból szkeptikusak a világban zajló migrációs folyamatokkal, és ezen alapállásuk okán nem hajlandóak pozitív folyamatként tekinteni az előttünk álló évtizedek legkomolyabb kihívására.
A magyar diplomáciában és médiában nagy visszhangot és megdöbbenést okozó nyilatkozata után nemhogy finomította vagy visszavonta volna állításait, hanem március 3-án az ENSZ honlapján közzétett írásában megerősítette ezt, és újfent a civilizált világ egyik legsúlyosabb vádjával illette a magyar miniszterelnököt.
Szervezetünk, amely nemcsak Magyarország, hanem Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb roma szervezete, már első kijelentése után is megdöbbenésének adott hangot, ám második megszólalása megerősített bennünket abban a szándékunkban, hogy levélben tájékoztassuk Önt mindazon tényekről, amelyek messzemenőkig cáfolják az Ön súlyos kijelentéseit.
Ön Orbán Viktor egyetlen mondatába kapaszkodva tette meg állítását, ahelyett, hogy körültekintően megismerte volna a magyar miniszterelnök valós politikáját a rasszizmus és idegengyűlölet terén.
Pedig, ha valakinek, akkor Önnek pontosan tudnia kellene, hogy az eddigi Orbán-kormányok milyen politikai és jogalkotási munkát végeztek e területen 1998-2002, majd 2010-2018 között.
Nyilatkozataiból azonban egyértelműen kiderül, hogy Önnek nincsenek ismeretei e területen.
Ezért a következőkről tájékoztatom Önt:
1998-2002 közötti kormányzati ciklusában Orbán Viktor hirdette meg Magyarországon az antiszemitizmussal szembeni határozott politikai fellépést.
Az Orbán-kormány és a magyar miniszterelnök 2010-től folyamatosan hirdette a zéró toleranciát a magyarországi rasszista és idegengyűlölő megnyilvánulásokkal szemben.
2012-ben módosította az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 73. § (2) bekezdését úgy, hogy annak értelmében az országgyűlési képviselő mentelmi joga – a korábbi szabályozástól eltérően – nem terjed ki a közösség elleni izgatás, nemzeti jelkép megsértése, valamint a nemzetiszocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása bűncselekményekre.
A Kormány 2012-ben rendelkezett az Emberi Jogi Munkacsoport életre hívásáról, melynek fő feladata, hogy figyelemmel kísérje az emberi jogok érvényesülését Magyarországon, konzultációt folytasson a civil szervezetekkel, érdekképviseleti és szakmai szervezetekkel, valamint alkotmányos szervekkel, emellett pedig elősegítse az emberi jogok magyarországi érvényesülésével kapcsolatos szakmai kommunikációt.
Az Orbán-kormány tiltotta be Magyarországon a rasszista és idegengyűlölő alapállású félkatonai szervezetek működését, mint amilyen a Magyar Gárda is volt.
Orbán Viktor és kormánya adott lendületet nemcsak a magyarországi, hanem az európai roma felzárkózásnak, amikor Magyarország EU soros elnöksége idején, 2011. június 24-én fogadták el az Európai Roma Stratégiát, komoly szerepvállalásra késztetve a tagállamokat.
Európában is példaértékűen a második Orbán kabinet tette lehetővé a magyarországi 13 hivatalos kisebbség számára a parlamenti képviseletet Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.) és a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény alapján.
Ugyancsak a magyar miniszterelnök és kabinetje tette eddig a legtöbbet a magyarországi gyermekéhezés felszámolása és a szegények iskoláztatása, oktatása érdekében, amelynek keretében jelentős eredményeket ért el a roma társadalom életében is.
Tisztelt Főbiztos Úr!
E tények ismeretében egyértelmű, hogy rasszizmussal és idegengyűlölettel vádolni a magyar miniszterelnököt alaptalan és igaztalan. Éppen ezért váltott ki minden jóérzésű magyarban és nem magyarban Magyarországon mély megdöbbenést, értetlenséget és sok esetben felháborodást az Ön nyilatkozata, majd írása.
A fenti tények birtokában, mint a magyarországi cigányság legitim vezetője, kérem, vizsgálja felül álláspontját, és bocsánatkérésével enyhítse azokat az indulatokat, amelyeket kiváltott megalapozatlan, és igaztalan állításaival, továbbá mivel az ENSZ emberi jogi főbiztosi pozíciója nem hatalmazza fel ilyen sértő nyilatkozatok megtételét, így Ön a pozíciójára méltatlan, ezért lemondásra szólítom fel.
Amikor a Glóbusz és az ENSZ a helyes útját keresi az előtte álló évszázad legfontosabb kihívásának, a migráció helyes kezelésének a kérdése kapcsán, meggyőződésünk, hogy az Önéhez hasonló felelőtlen kijelentések nem a jó megoldások, hanem az eredmények nélküli félresikló viták felé viszi a nemzeteket, kisebbségeket, s együttesen talán az egész emberiség sorsát.
Tisztelettel
Farkas Flórián
Lungo Drom elnök



