A parlamenti demokráciára kényes Gyurcsány Ferenc független parlamenti képviselő másfél éve egyszer sem szólalt fel az Országgyűlésben – ez derült ki a távirati iroda által közzétett összeállításból.
Gyurcsány utoljára az előző országgyűlési ciklusban, 2013 októberében a Közoktatás helyzete I. címmel napirend után beszélt a parlament plénuma előtt. Összesen tizenhárom – fideszes és DK-s független – képviselő egyáltalán nem kért szót. A fideszesek közül az előző négy évben is szótlan maradt Bíró Márk és Kubatov Gábor, ahogy tavaly óta nem lehetett hallani Farkas Flórián, Simonka György, Varga József és Selmeczi Gabriella felszólalást sem.
A leghosszabban, tizenhárom és fél órán át Gúr Nándor (MSZP) beszélt. Őt Rétvári Bence (KDNP), az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára követte tizenkét órával, dobogós lett az LMP-s Sallai R. Benedek tizenegy órával. A „felszólalásszám kategóriában” Rétvári Bence lett az aranyérmes 242-es eredménnyel, őt az előző évi első, Sallai R. Benedek 152 felszólalással követte, a harmadik Gúr Nándor 148-cal. A tíz legtöbbet megnyilvánuló képviselő között megtalálható az öttagú LMP-frakció. A tizedik helyen Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter végzett 93 felszólalással. Orbán Viktor miniszterelnök Lázár János után a második legtöbb felszólalást mondta el a kabinetből. A kormányfő negyvenötször, ötvenkét percig beszélt, amivel az összesített listán a harmincnegyedik. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az összegzés alapján huszonegyszer beszélt.
A frakcióvezetők versenyében Schiffer András (LMP) végzett az első helyen, második lett Rogán Antal (Fidesz), akit Harrach Péter (KDNP) követ. Negyedik lett Vona Gábor (Jobbik), az MSZP-s Tóbiás József hét felszólalásával jócskán lemaradva lett az utolsó. Áder János köztársasági elnök idén még nem szólalt fel a parlamentben.
Gyurcsány Ferenc néma maradtRétvári Bence szólalt fel legtöbbször a Házban - A parlamenti demokráciára kényes Gyurcsá...
Posted by Magyar Hírlap on 2015. július 13.



