Egyre élesebb a Római-parti védművel kapcsolatos vita: a Fővárosi Közgyűlés következő ülésén a képviselők arról is szavazhatnak, legyen-e a témában budapesti népszavazás. Tarlós István főpolgármester szerint az ügyben zajló vita kezelhetetlenné vált.
A referendum kiírásának érdekessége, hogy Tarlós nem helyi, hanem budapesti szintű népszavazást kezdeményez, amellyel korábban már az Együtt és a Párbeszéd politikusai is próbálkoztak. Ők a mobil gát nyomvonaláról szóló, áprilisi fővárosi közgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről kérdeznék az embereket, azonban a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) elutasította a kezdeményezés hitelesítését, mondván, a nyomvonal kérdését az egyes fővárosi beruházások egyszerűsítéséről és gyorsításáról szóló 2015-ös törvény rögzíti, ezért „az nem a Fővárosi Közgyűlés hatásköre”. A másik indok az volt, hogy a főváros „törvényesen jelölte ki a védmű nyomvonalát, így e kérdésben nem tartható népszavazás”. A két kispárt a Kúriához fordult az FVB határozata miatt, s amíg a legfőbb bírói fórum nem dönt, egy esetleges közgyűlési határozat sem foganatosítható, hiszen ugyanabban a témában nem írhatnak ki két referendumot. Tarlós ezzel kapcsolatban meg is jegyezte, a közgyűlési döntést a Kúria írhatja majd még felül.
Ugyanakkor előrevetítette, ha lesz népszavazás, és úgy döntenek a budapestiek, hogy a Nánási út–Királyok útja nyomvonalon épüljön a mobil fal, akkor „hetven hektár védelem nélkül marad, s emiatt a part menti nyomvonal ellen tiltakozó Lányi Andrásékat fogja utóbb minden erkölcsi felelősség terhelni”.
Az ügyben az érintett kerület, Óbuda polgármestere, Bús Balázs a „kulturált vita szabályainak betartására” kért mindenkit. Óbuda hagyományaitól „ez a fajta hangütés idegen és teljességgel elfogadhatatlan” – utalt az ominózus Facebook-bejegyzésre.
Az egyesület délután sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Facebook-bejegyzése „félreérthetően lett megfogalmazva”. De, mint írták, „a Római-part Magyarország Anatevkája”.



