A Fidesz több mint egymillió aláírást gyűjtött a kötelező betelepítési kvóta ellen, nem adják fel a gyűjtést, hiszen a EU–Törökország csúcstalálkozón olyan megállapodás született, amely csak a törököktől érkező bevándorlók elosztását akadályozza meg – erről beszélt a parlamentben Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter és Kósa Lajos fideszes frakcióvezető.

Nem lehet kötelező erővel szétosztani a Törökországból áthozott migránsokat az uniós országok között – ezt az EU–török csúcs komoly eredményének nevezte Rogán Antal. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter hangsúlyozta viszont, hogy ez az egyezség az eddig beérkezett illegális bevándorlókra nem vonatkozik. Mint mondta, a visegrádi országok intenzíven lobbiztak az ellen, hogy a kötelező kvótát a Törökországból betelepítendőkkel is egészítsék ki. Szerinte a kötelező letelepítés veszélye továbbra is fennáll, ugyanis Brüsszel tovább erőlteti az eddig érkezett migránsok kötelező szétosztását. Ezt december 14-ig hazánk megtámadja az Európai Bíróságon. Rogán rámutatott, eddig több mint egymillió ember áramlott be Európába, és a Juncker-képlet alapján ez tizenötezer ember és családtagjai betelepítését jelentené Magyarországra.
A politikus arra is kitért, hogy Orbán Viktor az EU–török csúcs előtt szombaton egyeztetett a frakcióvezetőkkel, amelyen az MSZP – aznapi kongresszusa miatt – nem vett részt. A kormányfő akkor világossá tette, támogatjuk, hogy az unió humanitárius segítséget nyújtson Törökországnak a menekülttáborokban lévők ellátására. Ez összességében hárommilliárd, részünkről tizennyolcmillió eurós befizetést jelent. Azt is támogatjuk, hogy az EU szorosabbra fűzze Törökországgal a kapcsolatokat.
A miniszter úgy vélekedett, közös határaink védelmére legalább ennyi pénzt kellene fordítani. Ezt a javaslatot a csúcs előkészítésekor nem támogatták, a bevándorlók ellenőrizetlen beáramlása továbbra is folytatódik.
Németh Zsolt (Fidesz) szerint fontos csatát sikerült vasárnap megnyerni. A megegyezésben benne van a bevándorlás csökkentése, és van remény, hogy a kvótáról végül a magyar álláspont legyen a közös uniós álláspont. Az MSZP-s Tóth Bertalan újra a közös uniós megoldást sürgette.
Schiffer András (LMP) szerint már nem a kerítés és a kvóta az igazi kérdés. A jobbikos Gyöngyösi Márton a magyar–román határon is kerítésépítést sürgetett. Vejkey Imre (KDNP) szerint jobb lett volna a görög határt lezárni, mint most a törökökben megbízni.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtt hangsúlyozta, folytatják az aláírásgyűjtést a kvóta ellen, amelynek során eddig több mint egymillióan írták alá az íveket. Kósa úgy vélte, a sikeres magyar bevándorláspolitika miatti bosszú vezérli Brüsszelt abban, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta a hazánkkal szembeni polgári kezdeményezést, ami akár az ország uniós szavazati jogának felfüggesztésével járhat. A kezdeményező Európai Humanista Föderációt radikálisnak, szélsőbalosnak minősítette, felhívta a figyelmet, hogy a szervezet hátterében Soros György áll.
Rogán Antal az MSZP-s Lukács Zoltán felszólalására reagálva emlékeztetett, 2006-ban az MSZP kormányzása alatt használták fel a rendőrséget békés tüntetők ellen, mert a kormány akkor erőszakkal akarta megtartani hatalmát. Szerinte hiteltelen a szocialisták fizetésemelés-követelése, hiszen amikor kormányoztak, úgy emeltek bért vagy csökkentettek adót, hogy aztán vissza is vonták ezeket az intézkedéseket.
Röviden. Százhúsz éves interparlamentarizmus
- A hazaszeretet és a nemzetközi együttműködés két egymást kiegészítő dolog, ugyanakkor egy pillanatra sem lehet megfeledkezni a nemzettudat és a nemzeti sajátosságok megőrzéséről, az anyanyelvhez és a szülőföldhöz való jog garantálásáról – mondta Kövér László az idén százhúsz éve megalapított Interparlamentáris Unió magyar nemzeti csoportjának közgyűlésén. Az Országgyűlés elnöke kijelentette, jelen korunk globalizálódó világában a nemzeti sajátosságok megőrzése még nehezebb feladat, ugyanakkor fontosabb, mint korábban bármikor. Hozzáfűzte, a béke és a népek közötti párbeszéd céljával létrehozott szervezet politikai súlya is mutatja, mekkora szellemi befolyást gyakorolt „a béke ügyének legnevezetesebb vívmányaira”, kezdeményezésére jött létre az állandó hágai döntőbíróság, és a fórumain zajlott tárgyalások alapozták meg a Népszövetség és az ENSZ létrejöttét.
- A Kereszténydemokrata Néppárt hetvenegy éves történetét elevenítette fel Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára hangsúlyozva, a mozgalom kiállta az idő próbáját, társadalmi igény pedig volt, van és lesz is arra. Napirend előtti felszólalásában beszélt a bevándorlásról, hangsúlyozva, azok az uniós vezetők, akik a munkaerőigényre hivatkozva támogatják azt, veszélyeztetik az európai bérszínvonalat, a nagyvállalatok érdekeit nézik.
- Néma felállással emlékeztek a képviselők Herbst Jánosra, aki 1998 és 2002 között volt a Fidesz országgyűlési képviselője. A politikus életének 59. évében hunyt el.
P Részvétét nyilvánította Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter Dóra Ottó, Salgótarján szocialista polgármesterének halála miatt.



