„Egyház és állam egymás természetes szövetségese”

Gulyás Gergely: Iskolát alapítani hit kérdése

Belföld
  • 2018.08.31. - 18:07

Egyház és állam egymás természetes szövetségese, az együttműködés szükségessége éppen a különvált működés következménye - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hajdúdorogi Főegyházmegye oktatási intézményeinek közös tanévnyitóján pénteken Debrecenben.

Gulyás Gergely a Szent László Görögkatolikus Gimnázium, Egészségügyi Szakgimnázium és Szakközépiskolában hangsúlyozta: a kereszténység a közösségből fakad, az tartotta meg kereszténynek Európát. A közösség az, amely az elmúlt évezred során minden olyan kulturális alapot biztosított, amely a túléléshez szükséges volt - tette hozzá.

A miniszter szólt arról, hogy a most induló tanévben már több mint egymillió gyerek jut ingyen tankönyvhöz: az első kilenc évfolyamon az összes diák térítésmentesen kapja a tankönyveket, a többi évfolyamon rászorultság alapján jár az ingyenesség.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: az elmúlt években átalakult a magyar iskolarendszer, a legfontosabb változás, hogy egyházi, illetve állami fenntartásba kerültek az intézmények. A változtatás azt a célt szolgálta, hogy mindenki sorsáról az döntsön, ki mennyire szorgalmas, "hogyan áll az iskolai tanulmányaihoz", és ne az határozza meg az emberi életút esélyeit véglegesen, ki hova születik - mondta.

A miniszter hangsúlyozta: az egyházi szerepvállalás a garanciája annak, hogy nem csak tudásban, de hitben is gazdagon végezhetnek diákok, az egyházak évezredes hazai gyakorlata ugyanis nem csupán az oktatásra, hanem a nevelésre is kiterjed. Az egyházi intézmények célja, hogy nem csak okos és felkészült, hanem jó embereket bocsássanak útjukra. Olyan embereket, akik tudják, hogy mit keresnek, és azt hol találják meg az életben - fogalmazott.

A tanévnyitón Kocsis Fülöp érsek-metropolita megáldotta az ettől a tanévtől új néven, Szent László Görögkatolikus Gimnázium, Egészségügyi Szakgimnázium és Szakközépiskolaként működő intézményt, amelyet 295 millió forintból felújítottak. Európai uniós és kormányzati támogatásból kicserélték a nyílászárókat, szigetelték az épületet, napkollektorokat szereltek fel, és felújították az iskola ötszáz adagos főzőkonyháját is.

„Iskolát alapítani hit kérdése”

Gulyás Gergely hangsúlyozta: az iskolaalapítás azt mutatja, hogy Debrecennek komoly tervei, elképzelései vannak. Hozzátette: a megyei jogú városok közül elsőként Debrecen ismerte fel a jelentőségét annak, hogy szükség van egy olyan iskolára, ahol a városban élő és dolgozó külföldiek gyermekei tanulhatnak. Ugyanakkor a debreceni diákok előtt is nyitva áll majd az intézmény, hogy egy, de akár több idegen nyelvet is megtanuljanak - tette hozzá. 

"Ez kell ahhoz, hogy azt az agyelszívási folyamatot megfordítsuk, amely az Európán belüli versenyben, egy rossz demográfiai helyzetben lévő kontinensen elengedhetetlen" - fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva, hogy az elmúlt évek eredményeinek köszönhetően ma már több magyar jön vissza, mint ahányan elmennek valamelyik európai uniós országba. A gazdasági növekedésből eredő fizetésemelés, illetve a közép- és felsőoktatási lehetőségek erős ösztönzőt jelentenek ahhoz, hogy sokan visszajöjjenek, illetve el se menjenek az országból - fűzte hozzá. 

Gulyás Gergely rámutatott: az elmúlt időszakban végrehajtott, illetve a jövőben megvalósuló fejlesztések miatt Debrecen joggal pályázik arra, hogy gazdasági és kulturális téren is a régió központja legyen. 

Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester elmondta: a nemzetközi iskola létrehozásánál ugyanaz az ambíció mozgatta a város vezetőit, mint ami 480 évvel ezelőtt, a református kollégium megalapításakor: Debrecen a térség szellemi és gazdasági központja akar lenni. 

Emlékeztetett: 2015 májusában Orbán Viktor miniszterelnökkel írták alá a Modern városok programot, ennek egyik kiemelt eleme a nemzetközi iskola alapítása, amely az elmúlt időszak egyik legfontosabb városstratégiai döntése volt. Hozzátette: noha a nemzetközi iskola még csak a tervezőasztalon létezett, az elmúlt három évben üzleti sikerek előmozdítója volt, a Debrecenbe érkező külföldi befektetőknél a város tárgyalási pozícióját erősítette az iskola alapításának terve. A polgármester szerint e nélkül nem tudtak volna több mint hatezer új munkahelyet a városba hozni. 

Kiemelte: a 3,8 milliárd forintos beruházást teljes egészében a központi költségvetésből finanszírozza a kormány. 

Kósa Lajos (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: a debreceni nemzetközi iskola az egyetlen lesz az országban, amely az óvodától az érettségiig egy intézményben oktatja a gyermekeket. 

A Nagyerdő szélén, egy öthektáros területen felépülő iskolában mintegy 500 diák tanul majd nemzetközi oktatási program keretében. Az iskola 2019 nyarára készül el.

Reklám