Kevesebb teherrel jár majd a pedagógusok, intézményvezetők és a mesterpedagógus szakértők számára a Nemzeti Pedagógus Karral kötött megállapodás eredményeként az önértékelési, tanfelügyeleti és a minősítési rendszer – közölte a szakállamtitkárság.
Számos fontos kérdésben már korábban megegyeztek. Így például arról, hogy az önértékelési rendszer „finomhangolására” van szükség az adminisztráció csökkentése érdekében. Döntés született arról, hogy a teljes körű intézményi önértékelést nem két-, hanem ötéves időszakonként végzik el mind a pedagógusok, mind az intézményvezetők, mind pedig az intézmények. Emellett az önértékelés és a tanfelügyelet átmeneti ideig nem számít bele a pedagógusok minősítésébe – tudatta az államtitkárság. Közölték, a csütörtöki tárgyaláson a felek számos konkrét – eljárásrendbeli és eszközrendszert érintő – kérdésben megállapodtak, ennek köszönhetően az önértékelési, tanfelügyeleti és a pedagógusminősítési rendszer kevesebb teherrel jár majd a pedagógusok, intézményvezetők és a mesterpedagógus szakértők számára. A megállapodások egy része az idei eljárások során is érvényesíthető, míg a nagyobb hord-erejű változások a 2017. évi eljárások megkezdésével lépnek hatályba. Az egyeztetés még januárban folytatódik.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szintén közleményben jelezte: „semmilyen érdemi megállapodás nem jött létre” az államtitkársággal való keddi egyeztetésen, mivel az csak előkészítése volt egy későbbi találkozónak Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a pedagógusok sztrájkbizottságában részt vevő szakszervezetek elnökei között. A PSZ emellett felhívást adott ki „közös cselekvésre”, így karolná fel, illetve csatornázná be azt a tiltakozást, amelyet a múlt héten a miskolci Herman Ottó Gimnáziumnak a közoktatási rendszert bíráló nyílt levele indított el.
Erről egyébként Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón megjegyezte: a fenntartott intézményeknek tudomásul kell venniük a törvényhozás által kialakított kereteket. A pedagógusok munkaadója az állam, amely ezt a feladatot a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon keresztül látja el – hangsúlyozta, hozzátéve, nem nyitnak vitát arról, a munkaadó milyen szervezeti formában látja el feladatát, mert ez a kormányzat felelőssége. Megjegyezte, folyamatosan romlik a gyermekek tudásszintje, és „nem dughatja homokba a magyar pedagógustársadalom a fejét, mintha ehhez neki semmi köze nem lenne”.



