Jövőre indulhat a szociális életpályamodell bevezetése - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára egy szerdai budapesti konferencián.
Czibere Károly a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének (SZIME) XVIII. nemzetközi konferenciáján azt mondta: a tárca teljesítette a kormány feltételeit, és azt gondolják, hogy minden készen áll a szociális életpályamodell indítására. Hangsúlyozta: a kormány folyamatosan küzd azért, hogy anyagiakban is jobb megbecsülésük legyen a szociális ágazatban dolgozóknak. A jövő évi béremelésre 9 milliárd terveznek fordítani - jegyezte meg Czibere Károly.
Tarlós István, Budapest főpolgármestere azt közölte, hogy a fővárosi szociális szakemberek megtartása érdekében - elhivatottságuk és szakmai tevékenységük elismeréseként - az önkormányzat jövő évi költségvetésének előkészítésekor megvizsgálják a dolgozók fokozottabb anyagi megbecsülésének lehetőségeit. Megvizsgálják továbbá a lakhatási lehetőséggel nem rendelkező közalkalmazottak kedvezményes szálláslehetőségeinek kialakítását - tette hozzá. A főpolgármester elmondta, hogy a szociális ellátás egyik legégetőbb problémája az egyre növekvő dolgozói létszámhiány. A szakmai szervezetek beszámolói szerint a szociális ellátás intézményeiben hosszú évek óta rendkívül jelentős az illetmények elmaradása a többi ágazat dolgozóinak illetményeihez képest.
Kocsis József, a SZIME elnöke azt mondta, hogy a pályaelhagyás tekintetében az utolsó utáni pillanatban vagyunk, ezért arra kérik az államtitkárt, hogy tegyen meg mindent a szociális ágazat béreinek felzárkóztatásáért.
Beneda Attila, az Emmi család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára előadásában beszélt arról, hogy optimista számítás szerint 2060-ban Magyarország népessége 8 millió körül lesz, és a gyermekek aránya csökken majd, az idősek aránya pedig növekszik. Hangsúlyozta: a kormányzati családpolitika célja, hogy fenntartható demográfiai fordulat legyen. Ennek eszköze az olyan családpolitika, amely stabil, rugalmas, komplex és célzott.
Egészségügyi érdekképviseletekkel egyeztetett az Emmi
Egészségügyi érdekképviseleti szervezetekkel egyeztetett Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár az ágazati bérmegállapodás gyakorlati végrehajtásának ellenőrzéséről, a cafeteria kiterjesztésének áttekintéséről, valamint a munka- és védőruházat juttatásának felülvizsgálatáról. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: ezenfelül megvizsgálják a gazdasági, műszaki-ügyviteli és fizikai munkakörben dolgozók béremelésének lehetőségét, a védőnők, a mentésben dolgozók helyzetét, és megkezdik az ügyelet munkajogi szabályozásának felülvizsgálatát.
A találkozón részt vettek a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség és a Magyar Kórházszövetség képviselői - ismertették.
Az egyeztetés után a tárgyalópartnerek írásban is rögzítették a korábban kihirdetett többéves béremelési program részleteit, amelynek eredményeként több mint 95 ezer egészségügyi dolgozó kap jelentős béremelést szeptembertől. A kormány elkötelezett a betegellátás színvonalának emelése és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek, anyagi megbecsülésének javítása mellett - olvasható a közleményben.



