Két éven belül húsz százalékkal, 4,1 ezrelékre csökkent hazánkban a csecsemőhalandóság, ami rendkívül jó adat – közölte tegnap Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
Szabó Miklós, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke megjegyezte, hogy a gyermekellátáson belül mostanra kiemelt helyet foglal el a neonatológia (újszülöttgyógyászat), amely szintén hozzájárult a jó eredményekhez. Tavaly háromszáznyolcvanegy csecsemő hunyt el egyéves születésnapja előtt – tájékoztatott Szabó Miklós, hozzátéve, „ez a szám jóval alacsonyabb, mint az előző években volt”. Az egészségügyi szakmai kollégium neonatológiai tagozatának vezetője kifejtette, a 2000-es évek végén létrehoztak egy adatbázist, amelynek segítségével ki tudták jelölni az újszülöttek egészségét szolgáló szakmai feladatokat. Ennek része, hogy a koraszüléssel fenyegetett nők olyan kezelést kapnak, amely még az anyaméhben segíti a magzat tüdejének érését. A módszer egy 1500 gramm alatti koraszülöttnél harminc százalékkal növeli a túlélés esélyét – mutatott rá a szakember.



