Civil döntés Hóman szobráról

Székesfehérvár visszakéri a kiutalt támogatást

Belföld
  • 2015.12.12. - 02:19

„Úgy látom, a fehérvári polgárokat, az ő munkahelyeiket és közös otthonunknak tekintett városunkat csak úgy tudjuk megvédeni a nyomásgyakorlás különféle formáitól, ha azt kérjük a szobrot állíttató civilektől, hogy fontolják meg szándékukat” – mondta tegnap Cser-Palkovics András (Fidesz-KDNP), Székesfehérvár polgármestere a nagy vitát kiváltó Hóman-szoborral kapcsolatban.

Szerinte a várost az elmúlt napokban méltatlan budapesti és nemzetközi támadások érték.

Mivel az alkotást egy civilszervezet, a Hóman Bálint Alapítvány kezdeményezte és készíttette, így annak sorsáról is nekik van joguk szabadon dönteni. Amennyiben mégis fel akarják állítani, amihez egy demokráciában joguk van, a város arra kéri őket, azt a közpénzt, amelyet a szoborra kaptak, anyagi lehetősé­geik szerinti módon és időben fizessék vissza. Ezzel mentesítenék a várost és az országot a méltatlan támadásoktól. A polgármester kifejtette, továbbra is elítélik Hóman – aki tíz évig volt Székesfehérvár képviselője – országos politikai tevékenységét, a második világháború alatti szerepvállalását, de elismerik a máig ható városépítő tevékenységet, amelynek eredményeként iskolák, kulturális intézmények épültek, és ma is működő ipari üzemek létesültek.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön azt mondta, hazánkban demokrácia és véleményszabadság van, ennek az egyik megnyilvánulása, hogy a helyi képviselő-testület döntést hoz egy szobor felállításáról. Mint folytatta, a miniszterelnökhöz érkeznek hazai és külföldi megkeresések ez ügyben, több társadalmi szervezet és magánszemély is a kormányfőhöz fordult, a kabinet mérlegeli ezeket, majd megválaszolják a kérdéseket.

Reklám