„Az identitás az európai jövő kulcsa”

Pintér Sándor: Példát mutattunk az értékítéletünk szerinti szolidaritásból

Belföld
  • 2016.01.06. - 01:16

A migránsok tervezett szétosztásának tétje a nemzeti szuverenitás, az identitástudat megtartása – erről beszélt Pintér Sándor belügyminiszter Esztergomban. Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint Európa válsága esélyt jelent arra, hogy megfogalmazzuk a kontinens új vízióját.

Vármúzeum 20160106
A belügyminiszter az esztergomi Vármúzeumban (Fotó: MTI - Illyés Tibor)

„Magyarországra csak azt engedjük be, akit mi akarunk” – jelentette ki Pintér Sándor a Magyar Nemzeti Múzeum esztergomi Vármúzeumában, a Becket Szent Tamás napi emlékülésen. A belügyminiszter a távirati iroda tudósítása szerint arról is beszélt, Magyarországot azzal vádolják, hogy nem szolidáris, miközben példát mutattunk az értékítéletünk szerinti szolidaritásból. „Szlovéniába, Macedóniába, Szerbiába rendőröket küldtünk, szolidárisak vagyunk azokkal, akik meg akarják védeni határaikat” – fogalmazott. Pintér Sándor hangsúlyozta, Magyarország Európa védelmében a közösség valamennyi jogszabályát betartotta. Feltette a kérdést, van-e összhang az Európai Unió irányítói és a hétköznapi emberek között? Emlékeztetett arra is, itthon a kormányzat kikérte az emberek véleményét a migránsokkal kapcsolatban, és a magyar lakosság meghatározó többsége támogatja a kormány álláspontját.

A betegsége miatt a rendezvénytől távol maradt Kövér László házelnök beszédét Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök, a Rudnay Sándor Alapítvány kuratóriumának elnöke olvasta fel. „Az európai jövő kulcsa a demográfiában és az identitásban rejlik, vagyis abban, hogy a keresztény erkölcseink szerint tiszteletben tartjuk-e a születés és a család szentségét. Abban, hogy képesek vagyunk-e megőrizni közösségeink azonosságtudatát, és fenntartani európai és nemzeti értéktudatunkat, valamint érdekérvényesítő képességünket” – hangsúlyozta Kövér László. A házelnök szerint Európa válsága esélyt teremt a változásra, arra, hogy véget vessünk az Európa civilizációját veszélyeztető támadásokat övező, szégyenlős vagy félő hallgatásnak, és megfogalmazzuk Európa új, de évezredes alapokon álló vízióját. A megoldás kulcsát az értékeik, hagyományaik alapján még mindig erkölcsi többséget képező európai emberek és az általuk alkotott szerves közösségek, a családok, a keresztény egyházak és az együttműködésre képes nemzeti államok adják – szögezte le Kövér.

A rendezvény előtt ökumenikus szertartás volt az esztergomi Szent Tamás-hegyi kápolnában. Az emléknapot a Rudnay Sándor Kulturális és Városvédő Egyesület, valamint a Rudnay Sándor Alapítvány szervezte. Az érseki központ Esztergom és az angol Canterbury a tizenkettedik század óta áll kulturális és vallástörténeti kapcsolatban. Az egykori főpapok, Becket Tamás és Bánfi Lukács esztergomi érsek párizsi tanulmányaikból származó személyes barátsága alapozta meg a két város jó viszonyát. Az 1170-ben mártírhalált halt Becket Tamás érsek éppúgy kiállt az egyház autonómiája mellett, mint a magyar egyház akkori feje. Becket Tamás halála után Jób érsek prépostságot alapított Esztergomban a vértanú tiszteletére.

Reklám