A KDNP méltó megemlékezésre szólít fel a forradalom évfordulóján

A Jobbik a tíz évvel ezelőtti események résztvevőinek rehabilitálására szólít

Belföld
  • 2016.10.21. - 14:21

Az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójának méltó megünneplésére szólított fel a Kereszténydemokrata Néppárt pénteken. 

A kereszténydemokraták szerint emlékezni kell, felidézni azt a 60 évvel ezelőtti hevületet, amely 1956-ban eggyé kovácsolta a kommunizmus terrorja alatt szenvedő magyarokat. Fejet kell hajtani a szabadságharc mártírjai előtt, azok előtt, akiknek családjait meghurcolták, életüket évtizedekig ellehetetlenítették, akik sok esetben nagyon nagy árat fizettek hazaszeretetükért, a szabadságba vetett hitükért - fejtették ki közleményükben. 
Emlékezzünk rájuk tisztelettel és megbecsüléssel, ünnepeljük őket méltó módon - írta közleményében a kisebbik kormánypárt.

Ünnepi ülést tart kedden az Országgyűlés
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából ünnepi ülést tart kedd délelőtt az Országgyűlés.
A parlament sajtóirodájának tájékoztatása szerint az ülésen beszédet mond Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Stanislaw Tillich, a német törvényhozás tartományokat képviselő kamarájának, a Bundesratnak az elnöke és Marek Kuchcinski, a lengyel képviselőháznak, a Szejmnek az elnöke.
A közlemény szerint az ünnepi ülésen részt vesz Áder János köztársasági elnök is.

Munkástanácsok: Rácz Sándor '56-hoz való hűsége végigkísérte az életét
Rácz Sándornak, az 1956-os Nagy-budapesti Központi Munkástanács elnökének a forradalomhoz való hűsége végigkísérte az egész életét, elszántsága, kitartása követendő példa - mondta a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke az egykori szabadságharcos sírjánál tartott megemlékezésen pénteken Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.
Palkovics Imre az 1956-os forradalom 60. évfordulója alkalmából az 1956-os munkástanácsok alakítóira, a munkásokra, ipari tanulókra emlékezett, akik - mint hangsúlyozta - a gerincét adták a szabadságharcnak és komolyan gondolták, hogy a magyar nemzet kivívhatja a szabadságát.
Hozzátette: sokan közülük fegyverrel a kezükben hősiesen az életüket áldozták a szovjet hatalommal és az azt kiszolgáló Rákosi-rendszerrel szemben.
Palkovics Imre arról beszélt, hogy a forradalom idején 23 éves Rácz Sándort nem csak a fiatalok lelkesedése jellemezte, 1956 szellemisége mellett élete végéig kitartott. Akkor is kitartott, amikor a forradalom leverése után "Kádárék bábkormánya" fenyegetéssel és ígérgetéssel próbálta meg rábírni őket arra, hogy a rendszerben vállaljanak három miniszteri helyet; az ajánlatot Rácz Sándor visszautasította. Ugyanígy a hűség volt rá jellemző közvetlenül a rendszerváltás idején, amikor a pártok "hívó szavait" utasította vissza.
A szövetség elnöke azt mondta, hogy az 1956-os munkástanácsok igazi képviselői voltak a magyar népnek. Kiemelte, nem az a munkavállalói közösség hoz eredményeket, gazdasági fejlődést, amelyik a lelkében, a fizikai létében megnyomorított, hanem amelyiknek a lehetőségeit kitágítják, alkotó kedvét, erejét szabaddá teszik.
A megemlékezésen Rácz Sándor családja és harcostársai mécseseket gyújtottak és virágokat helyeztek el az 56-os szabadságharcos sírján.
A munkástanácsok az 1956-os forradalom idején a munkások gyárakban, üzemekben önkéntesen alakított szervezetei voltak, amelyekkel a hatalomnak még a forradalom leverése után is számolnia kellett. 

Jobbik: Rehabilitálják a 2006-ban indokolatlanul meghurcoltakat! 
A Jobbik országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezi azok rehabilitálását, akiket 2006-ban indokolatlanul meghurcoltak az 1956-os forradalom 50. évfordulójához kapcsolódó budapesti eseményeken.  
Z. Kárpát Dániel, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy elképesztő visszaélések történtek tíz éve, és hatalmas társadalmi nyomás van egy valódi igazságtételre.

Kiemelte, a Jobbik éppen ezért kezdeményezi például, hogy az eddigiek fordítottjaként az "illegitim rendszerrel szemben felkelőket" tüntessék ki, a hatalmukkal visszaélő rendőröket pedig büntessék meg.
Jakab Péter, a Jobbik szóvivője ugyanott ismételten felszólította a kormányt, hogy vonja vissza a letelepedési kötvényt, és a "gazdag migránsok piszkos pénzéről" mondjon le. "Az életben egyszer legyenek hazafiak és ne a haza árulói" - fogalmazott a kormánynak üzenve.

DK: A kormány meggyalázta 1956 emlékét
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a kormány meggyalázta 1956 emlékét azzal, hogy a Forradalom lángja emlékművet a Kossuth térről egy II. kerületi kutyafuttató mellé helyezte át - mondta Gy. Németh Erzsébet, a párt elnökségi tagja pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus felidézte, hogy 1996-ban Göncz Árpád köztársasági elnök javaslatára, közadakozásból épült fel a Kossuth téren a Forradalom lángja emlékmű. A Fidesz azonban 2012-ben, a Kossuth tér átépítésekor elvitette a Parlament elől, majd pár napja egy II. kerületi kutyafuttató mellett tűnt fel az 1956-os forradalom szimbóluma - hívta fel a figyelmet.
A DK budapesti képviselője közölte: szomorúnak tartja, hogy "a szégyenteljes áthelyezést" a teljes Fidesz-frakció és Tarlós István főpolgármester is megszavazta a Fővárosi Közgyűlésben. Emlékeztetett arra, hogy a döntés előtt felolvasta az áthelyezés ellen tiltakozó Mécs Imre nyílt levelét. Ebben az 1956-os halálraítélt a forradalom és a hősök emléke leggyalázatosabb megcsúfolásának nevezte, hogy az emlékmű új helyszíne annak a hírhedt börtönépületnek a szomszédságában található, ahol a forradalom résztvevőit vallatták, gyötörték és halálra ítélték.
Gy. Németh Erzsébet kijelentette: a DK az "Orbán-rendszer" bukása után visszahelyezi az emlékművet a Parlament elé.

A Liberálisok köszönetet mondtak Ausztriának az '56-os menekültek befogadásáért
A Magyar Liberális Párt ifjúsági szervezetének vezetője pártja nevében köszönetet mondott Ausztriának, mert 1956-ban több mint 170 ezer magyar menekültet fogadott be.

Sermer Ádám, a LiFT - Liberális Fiatalok Társasága - elnöke a budapesti osztrák nagykövetség előtt tartott pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Ausztria hatvan évvel ezelőtt nem zárta be kapuit a magyar menekültek előtt, nem ijesztgette a nőket a "magyar hordákkal", és nem üzengetett, hogy tartsuk tiszteletben a kultúrájukat. Az osztrákok kinyitották az ajtót, mert tudták, hogy segítségre szorulnak a magyar emberek - tette hozzá.
A Liberálisok szeretnék, ha a magyar kormány elgondolkodna azon, hogy hatvan évvel később miért tüzeltek fel egy teljes társadalmat, és költöttek el több tízmilliárd forintnyi közpénzt 1294 menekültügyi eljárás lefolytatása miatt - mondta Sermer Ádám.

Reklám