Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 4-es metró beruházásáról szóló jelentésnek beszerzését indítványozzák a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésére benyújtott előterjesztésben kormánypárti fővárosi képviselők, akik szerint szükség lehet az Alstom-bizottság már befejezett vizsgálatának folytatására.
Wintermantel Zsolt (Fidesz-KDNP) Újpest polgármestere és Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) önkormányzati és rendészeti tanácsnok, VIII. kerületi polgármester a budapest.hu oldalon csütörtökön közzétett előterjesztésben azt javasolják: a Fővárosi Közgyűlés kérje fel Tarlós István főpolgármestert és az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló ideiglenes bizottság elnökét, Borbély Lénárdot, hogy kíséreljék meg a 4-es metróépítésre vonatkozó OLAF-jelentés beszerzését, és ennek kapcsán vizsgálják meg, hogy indokolt-e a bizottság munkájának folytatása.
Mint írták, a bizottságnak az eljárása során nem volt lehetősége vizsgálni az OLAF-jelentést, de annak "kulcsfontosságára tekintettel" felvetődik a bizottsági vizsgálat folytatásának szükségessége.
A Fővárosi Közgyűlés 2006. május 12-ei rendkívüli ülésén döntött arról, hogy az Alstom metrókocsik beszerzése ügyében felmerült korrupciós vádak kivizsgálására ideiglenes vizsgálóbizottságot hoz létre. Az akkori előterjesztésben utaltak arra: az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala Alstom-vezetőket vádolt meg azzal, hogy összesen 2,3 millió eurós kenőpénzt adtak vagy beleegyeztek abba, hogy adnak a BKV tisztviselőinek, ügynökeinek. Mindezt azért, hogy befolyásolják a budapesti közlekedési céget az Alstom szerelvényeinek megvásárlása érdekében.
Borbély Lénárd (Fidesz-KDNP) csepeli polgármester a bizottsági jelentés elkészülte után, január 9-én sajtótájékoztatón közölte, hogy a testület aggályosnak és jogszerűtlennek tartja az Alstom metrókocsik 2006-os beszerzésének egyes eljárásait. A vizsgálatok alapján úgy tűnik, mintha a közbeszerzési eljárásnak "nehezen lehetett volna" más nyertese, mint az Alstom - közölte akkor.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára hétfőn budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy mintegy 167 milliárd forintos károkozást tárt fel a 4-es metró beruházása során jelentésében az OLAF, és az Európai Bizottság 76,6 milliárd forintos büntetés megfizetésére kötelezheti Magyarországot.
Akkor közölte azt is, hogy az OLAF által feltárt szabálytalanságok közé tartozik az Alstom-metrókocsik beszerzése , amely kiterjed a 2-es metróvonalra is. Ha Brüsszel a későbbiekben úgy dönt, hogy korrekciót alkalmaz Magyarországgal szemben, akkor valószínűsíthető, hogy további tízmilliárdos tételekkel emelkedik az okozott kár - fűzte hozzá akkor Csepreghy Nándor.
Napirenden a forrásmegosztás
A fővárost és a kerületi önkormányzatokat együttesen megillető források idei megosztásáról is dönthet jövő szerdai ülésén a Fővárosi Közgyűlés, amely várhatóan több mint harminc előterjesztésről tárgyal majd.
A január elsejétől hatályos törvényi szabályozás következtében a megosztott bevételekből a fővárosi önkormányzat részesedése a korábbi 52,5 százalék helyett 54 százalékra nő, míg a kerületek részesedése 47,5 százalékról 46 százalékra csökken.
Az előterjesztés szerint ennek alapján a kerületi önkormányzatokat összesen 110 milliárd forint, míg a fővárosi önkormányzatot 129,4 milliárd forint illeti meg.
A testület tárgyalhatja majd azt az előterjesztést is, amely a "fővárosi közlekedési intézményrendszer továbbfejlesztése" keretében a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) száz százalékos tulajdonában álló gazdasági társaság létrehozását javasolja a városvezetés.
Az alapítandó leányvállalat részére nem adnának át a BKK-tól köz- és alapfeladatokat, hanem a vállalatot a BKK bizonyos részfeladatok ellátása érdekében közreműködőként kívánja bevonni - olvasható a javaslatban, amely szerint a vállalat neve Budapesti Közlekedési Ügyfélkapcsolatok Zrt. lenne.
A leányvállalat alaptőkéjét a BKK saját forrásból biztosítja, a fővárosi önkormányzat részére ez többletköltséget nem jelent - mutattak rá.
Mint írták, a leányvállalat alapvetően, de nem kizárólag bizonyos gazdasági, informatikai és humán, továbbá egyéb támogató feladatokat, illetve az értékesítéssel, az ügyfélszolgálattal, valamint az ellenőrzéssel kapcsolatos bizonyos részfeladatokat közreműködőként láthat majd el. A feladatok címzettje és kötelezettje, felelőse továbbra is a BKK marad, a leányvállalat a BKK megrendelésében és szakmai irányítása mellett látná el részfeladatait - olvasható a tervezetben.
A Budapesti Közlekedési Ügyfélkapcsolatok Zrt. vezérigazgatójának Gyimesi Lászlót javasolják, feladatát a tervezet szerint havonta bruttó 950 ezer forintért látná el.
A Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán tárgyalhat továbbá a 2024. évi budapesti nyári olimpiai és paralimpiai játékok pályázatának harmadik szakaszában szükséges döntésekről is.
Kovács Zoltán: Egyeztetni kell az OLAF-jelentés nyilvánosságra hozataláról
Kovács Zoltán kormányszóvivő közlése szerint egyeztetni kell az Európai Bizottsággal arról, hogy nyilvánosságra hozható-e, és ha igen, milyen formában az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 4-es metróval kapcsolatos jelentése.
Az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában a szóvivő elmondta, a politikai felelősségen túlnyúlóan meg kell vizsgálni, hogy kiknek a büntetőjogi felelőssége "áll meg" az ügyben. Kovács Zoltán szerint sok szempontból a "Demszky-éra" egy részét érintik az ügyek, a baloldali városvezetés és nemzetközi nagyvállalatok is érintettek.
Az idegenrendészeti őrizet visszaállításával kapcsolatban a kormányszóvivő hangsúlyozta: bár Magyarországon a jogi keret és a kerítés nagyrészt meg tudja gátolni az illegális migrációt, az unióban nincsenek ilyen szabályok. Mivel nehéz az érkezők személyazonosságát megállapítani, szükség van elővigyázatossági intézkedésekre, amelyek tiszteletben tartják az uniós jogot is - tette hozzá.



