A BME gazdaságtudományi kara az ELTE része lehet

A fenntartó kezdeményezi a csatlakozást

Belföld
  • 2016.12.05. - 14:39

Az oktatási államtitkárság fenntartóként kezdeményezi, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi kara 2017-től augusztus 1-jétől az ELTE részeként működjön tovább.

A fenntartó álláspontja szerint a jelenleg fennálló helyzet nem teszi lehetővé, hogy a kar és az egyetem az oktatási-kutatási értékek és hallgatói érdekek sérelme nélkül működjön tovább. Kitértek arra is, hogy az egyetem a fenntartó kérése ellenére, az egyetemen belüli érdekeltekkel folytatott párbeszéd eredményként sem tudta megnyugtató módon rendezni a vitás helyzetet. Erre tekintettel az államtitkárság az érintett egyetemek szenátusához fordul, véleményüket kérve a fenntartói kezdeményezésről. A két egyetem közötti tárgyalásokkal a fenntartó Maruzsa Zoltán miniszteri biztost bízta meg - közölte az államtitkárság.

Októberben az Index írt arról, hogy a kar az ELTE-hez kerülhet. Ezt követően a Műegyetem szenátusa -  beleértve a gazdaságtudományi kar dékánját is - egyhangú állásfoglalást fogadott el, miszerint az intézménynek szüksége van humán és gazdasági ismereteket oktató szervezetre.

ELTE: December 12-én tárgyal az egyetemi szenátus a Műegyetem gazdaságtudományi karának áthelyezéséről
Az ELTE szenátusa következő, december 12-i ülésén tárgyalja meg a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara intézményhez való áthelyezését.

Az ELTE hétfői közleménye szerint november 29-én kaptak hivatalos tájékoztatást arról, a Műegyetem kara nem lát már reményt arra, hogy tevékenységét a BME keretein belül folytassa, és ezért a GTK kezdeményezte a fenntartónál a kar áthelyezését az ELTE-re. Az  Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) oktatási államtitkársága december 5-én kezdeményezte, hogy a kar 2017. augusztus 1-jétől az ELTE részeként működjön tovább. 
Az ELTE szenátusa a következő, december 12-i ülésén tárgyalja meg a BME GTK és az általa gondozott gazdaságtudományi és társadalom-, illetve bölcsészettudományi képzési feladatok (szakok) 2017. augusztus 1. napjával az ELTE szervezeti keretébe, az ELTE Gazdaságtudományi Karaként (ELTE GTK) történő integrálódásával összefüggő kérdéseket.
Mint írták, az Eötvös Loránd Tudományegyetem szakértői az elmúlt rövid időszakban megvizsgálták egy ilyen integráció várható következményeit. A vizsgálatok során figyelembe vették, hogy az utóbbi több mint 15 év valamennyi jelentősebb felsőoktatási intézményrendszeri átalakításában folyamatosan jelen volt a fenntartói igény és az egyetemvezetési törekvés arra, hogy az ELTE képzési és tudományos portfóliója ebbe az irányba jelentősen bővüljön (ennek egyik lépéseként is értékelhető az ELTE Társadalomtudományi Kar nyitása az elméleti közgazdászképzés felé). Mindez az ELTE hatályos, a fenntartó Emmi által is jóváhagyott Intézményfejlesztési Tervében is szerepel - jelezték.


Reklám