Gulyás Gergely szerint a Tisza alaptörvény-módosítási javaslata visszaélés az alkotmányozó többséggel. A Fidesz frakcióvezetője szerint az előterjesztés több pontja sérti a jogállamiságot.
Példaként említette Sulyok Tamás eltávolítását, a képviselői mandátumok korlátozását. Külön kiemelte a vagyonvisszaszerzési hivatalt, amit úgy akar a kormány felállítani, hogy az eljárásai felett ne legyen bírósági korlát. Szerinte ezek a kezdeményezések ellentétesek az európai kultúrával.
Rétvári Bence azt mondta: a Tisza azt ígérte a kampányban, hogy erősíteni fogja a demokráciát, de ezzel az alkotmánymódosítással gyengíti. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az alaptörvény-módosítás ellen a parlamenten kívül is sokan felszólaltak. Ezzel a volt baloldali képviselőkre és a jogvédő szervezetekre utalt.
A csütörtöki „STOP Önkény” tüntetésre ezért mindenkit várnak.
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elmondta, a frakciók dönteni fognak a további lépésekről, a parlamenti munka bojkottálása is felmerült.
Beszélt arról is, hogy a demokratikus világban nem nagyon van példa a mandátumkorlátozásra, és példátlan a köztársasági elnök leváltása is.
A frakcióvezető elmondta: a kormánynak kétharmados többsége van, ezzel természetesen módosíthatja az alaptörvényt, vagy akár egy új alkotmányt is elfogadhat, a baj nem ezzel van, hanem a most benyújtott tervezet tartalmával.
Arra a felvetésre, hogy a "Fidesz is eltávolította" Baka Andrást, Gulyás Gergely azt válaszolta: az egy egy és egy negyedéves alkotmányozási folyamat eredménye volt, amely során a bírósági rendszer egésze átalakult. De még ezt sem tartotta elfogadhatónak a nemzetközi bíróság, a Tisza tervei pedig ennél jóval súlyosabbak.






