Szent István király ünnepén átadták a trianoni döntés századik évfordulója alkalmából készített Kossuth téri emlékművet, az Összetartozás emlékhelyet, amelynek hét szegmense az utódállamokat, a középső, a lángot hordozó tömbje pedig a „megmaradt” Magyarországot szimbolizálja.
Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök avatta föl augusztus 20-án a Kossuth téri Összetartozás emlékhelyet az ünnepi katonai tisztavatást követően. Az emlékhely a trianoni békediktátum századik évfordulójára készült el az Országházzal szemben, az Alkotmány utca torkolatában. A kortárs építészeti és tájépítészeti eszközökkel kialakított emlékmű egy száz méter hosszú, a Kossuth tér felől lejtő, négy méter széles sétány, amelynek két oldalfalára a történelmi Magyar Királyság 1913. évi összeírás szerinti 12 485 településnevét vésték egy-egy különálló gránittéglára, ahol a három különböző téglaméret a települések lélekszámát tükrözi.
MH/Papajcsik Péter






