Nem az ágyszámok, hanem az ellátások adnák a kórház-finanszírozás alapját

Eredményességi mutatók

Belföld
  • 2019.11.19. - 04:48

Ne fetisizálják az intézmények az ágyszámokat – hangzott el a Magyar Kórházszövetség őszi kongresszusán a Weborvos.hu tudósítása szerint.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ellátó főigazgató-helyettese, Farkas Mariann a rendezvényen arról beszélt, nem lehet csak a területi ellátási kötelezettség (tek) az alapja a finanszírozásnak, mert nem minden beteg ott kezelteti magát, ahová a tek szerint tartozik, ezért lenne fontos, hogy a páciens vigye magával a tvk-t (teljesítmény-volumen korlát, az elszámolás alapja – a szerk.), azaz az ellátási eseményeket kövesse a finanszírozás. Olyan rendszert akarnak, amelyben az „ágyfétis” megszűnik, nem a kapacitás határozná meg a tvk-t, hanem az ellátási események. A NEAK az eredményességi mutatókat figyelembe véve döntene arról, kik végezzék az adott ellátást a pályázók közül, azaz olyan ellátó kapja majd a finanszírozást, amelynek jók a mutatói, például az esetleges szövődményeket is kezelni tudják az intézményben. Ez bizonyos centralizációt eredményezne, de elérnék, hogy ne legyenek nagy szórási mutatók a minőségben. A tvk-t igény szerint évről évre újra osztanák. A betegeknek pedig meg kell tanulniuk: nem biztos, hogy a közeli kórházban kapnak biztonságos ellátást, hanem esetleg távolabbra kell utazniuk ennek érdekében. A Népszava tegnap arról írt, összevonásokra és bizonyos intézményeknél az aktív ellátás megszüntetésére készül a kórházfenntartó. A humántárca közölte: a kormány előtt ilyen előterjesztés nem volt, a kormány ilyen előterjesztést nem tárgyalt.

Reklám