Életszerű ítéletet hozott a Kúria

Komoly eredményeket ért el a görög katolikus egyház által működtetett huszártelepi iskola és a komplex önkormányzati program

Belföld
  • 2015.04.28. - 10:19

Megnyugtató és életszerű ítéletet hozott a Kúria múlt szerdán a huszártelepi iskola ügyében – jelentette ki tegnapi nyíregyházi közös sajtótájékoztatóján a Hajdúdorogi Metropólia érseke és Kovács Ferenc, a város polgármestere. A döntés szerint az iskola nem szegregálja a cigány gyerekeket.

huszártelePi-isKola
Az iskola marad. Most már mindenki a tanulásra, a tanításra koncentrálhat (Fotó: MTI/Balázs Attila)

A legvégsőkig elment az iskolát fenntartó görög katolikus egyházmegye, és a bíróság éppen ezen a ponton adott igazat eddigi munkájuknak – mondta tegnap Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Metropólia érseke Nyíregyházán. Hangsúlyozta, az egyház továbbra is elkötelezett az integrációs oktatás mellett, de erre a bírósági ítéletre hivatkozva senki sem szegregálhat. Úgy kell segíteni a gyermekek fejlődését, hogy minél jobban be tudjanak kapcsolódni a többségi társadalomba.

Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), hogy Nyíregyháza polgármestere közölte, az ítélet az önkormányzat szempontjából megnyugtató, és a szülők, gyermekek érdekeit képviseli. Úgy vélekedett, hibásan döntött a város előző vezetése, amikor 2007-ben megszüntette a 13-as iskolát, ráadásul nem vették figyelembe az oda járó gyermekek szüleinek és a pedagógusoknak a tiltakozását sem. Ezzel nem oldódott meg a nehéz sorsú gyermekek gondja, akiket a bezárás miatt lényegében „áttelepítettek” hat belvárosi iskolába.
A polgármester tudatta: a görög katolikus egyháznak fenntartásra átadott telepi iskola és az óvoda komoly eredményeket ért el, ehhez hozzájárultak az önkormányzat által elindított komplex munkahelyi, lakhatási és oktatási programok. A polgármester szerint a Kúria az egyetlen helyes döntést hozta meg, amely a gyerekek és szüleik számára a legjobb, és megfelel a józan ész követelményének. Megerősítette: az önkormányzat továbbra is minden támogatást megad az egyház munkájához.

Mint arról beszámoltunk, jogerős ítéletében a Kúria múlt szerdán elutasította az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány keresetét, amelyben kérte, mondja ki, hogy szegregálták a gyerekeket a huszártelepi általános iskolában. A bíró indokolása szerint nem lehetett megállapítani az egyenlő elbánás sérelmét, a szülőknek pedig módjuk volt arra, hogy más iskolába járassák gyereküket, mivel az önkormányzat bérlettámogatást adott nekik. Niedermüller Péter, a DK alelnöke, EP-képviselője korábban az MTI-vel tudatta, hogy az Európai Bizottságtól kéri, tegye meg a hátrányos megkülönböztetés elleni szükséges lépéseket. Az Alapjogokért Központ ugyanakkor megállapította, hogy a közoktatásban nem minden elkülönítés jogellenes, ha megfelel a szigorú törvényi feltételeknek.


A Kúria döntése alapján is hasznos a romák felemelkedéséért végzett munka

5 perces interjú: Kocsis Fülöp a Hajdúdorogi Metropólia érseke

– Mit szólt a Kúria döntéséhez?

– Tiszta szívből örülök neki. A Kúria ugyanis minden korábbi döntéssel szemben azt mondta ki, hogy az általunk a romák felemelkedéséért esztendők óta végzett áldozatos, alázatos, őszinte munka hasznos és értékes.

– Ön szerint a korábban eljáró bíróságok nem ezen az állásponton voltak?

– A lelkiismeretével mindenkinek magának kell elszámolnia, de annyi biztos, eddig a szegregáció bélyegét ütötték ránk, ám ez most látványosan lekerült az egyházunkról. Roppant fontos megjegyezni, a Huszártelepen élő szülők eddig is szabadon eldönthették, melyik iskolába járatják gyermekeiket. Sem mi, sem más nem mondta soha, ide kell s máshová tilos.

– A szülők hogyan fogadták a döntést?

– A Kúria döntése előtt sokan írtak levelet, amelyben mindenféle nyomás ellenére bátran kiálltak mellettünk, azért a munkáért, amelyet értük, az utódaikért végeztünk. Hiszek abban, hogy a legfelső határozatban ez is közrejátszott.

– Nyugalom van a Huszár­telepen?

– Sajnos még nincs. Idő kell, amíg lecsillapodnak a kedélyek. De nekünk immár nem kell mással törődnünk, csak az oktatással, neveléssel.

– Mi lesz a következő lépésük?

– Szeretnénk elmenni Máriapócsra hálát adni együtt a gyermekekkel, szülőkkel, pedagógusokkal. Tisztán érzem, hogy a Pócsi Istenszülő áldása van a munkánkon. Ennek tulajdonítjuk a Metropólia létrejöttét, s ehhez hasonló égi ajándéknak tekintjük ezt döntést is. A sötét felhők eloszlottak, s ez rendkívül megnyugtató érzés.

– A hírek szerint az önöket támadó alapítvány az Európai Bíróság elé viszi az ügyet.

– Minket oda nem lehet citálni, mi immár csak tisztán a neveléssel kívánunk foglalkozni. S legyünk őszinték, a szülők is ezt várják tőlünk, hiszen ezért bízzák ránk a fiatalokat.

– Várható, hogy újabb iskolákat nyitnak?

– Fejlesztenünk kell még az iskolahálózatunkat, hogy megnyugtató módon végig tudjuk kísérni a diákjainkat, kinek-kinek szakmát, érettségit, felsőfokú diplomát adva. Közvetlen tervünk, hogy felsőfokú szakkollégiumokat létesítsünk.

– Konkrétan hol?

– Budapesten és Debrecenben. Terveink szerint e két városban szeretnénk indítani roma szakkollégiumot. Azért esett a választásunk ide, mert mindkét helyen sok a görög katolikus és a fiatal, akiknek szeretnénk biztos megélhetést adó szakmát a kezükbe adni. A roma szakkollégiumok nagy előnye még, hogy saját érdekeiket is képviselni tudó cigány értelmiségi réteget nevelhetünk. Ez is része az összetett pedagógiai munkánknak, amellyel segíteni szeretnénk a családokat és az egész társadalmat is.

LMA

Reklám