„Komoly kihívások előtt állunk”

Szijjártó Péter együttműködést kér a nemzeti külpolitikai célok ügyében

Belföld
  • 2015.02.17. - 16:07

A Németországgal folytatott straté­giai szövetség megerősítését, az Egyesült Államokkal való szövetségesi együttműködés további javítását, valamint az ukrajnai békét nevezte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap napirend előtti felszólalásában a legfontosabb céloknak, amelyekhez a parlamenti pártok együttműködését is kérte.

Hozzátette, „pragmatikus, partnerségen, egymás és a nemzetközi jog iránti tisztelet talaján álló együttműködésre törekszünk Oroszországgal annak érdekében, hogy meg tudjuk kötni a Magyarország számára olyan fontos gazdasági és energiabiztonsági megállapodásokat”.

Szijjártó beszélt arról is, hogy mérföldkő lehet Vlagyimir Putyin orosz elnök mai látogatása, hiszen a világban olyan geopolitikai változások zajlanak, amelyek soha nem látott helyzeteket idéznek elő, Magyarországnak pedig súlyos kihívásokkal kell szembenéznie, így a gyors reagálás fontos versenyelőnyt jelent. Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok esetében az a céljuk, hogy a politikai együttműködést, a nyitott kérdések dacára, visszaemeljék a gazdasági, védelmi együttműködés szintjére.

A KDNP-s Vejkey Imre közölte, pártja egyetértett a kormány külpolitikai céljaival, a jobbikos Gyöngyösi Márton azonban úgy vélekedett, „egymással ellentétes cél az Egyesült Államokkal fenntartott partnerségi viszony és az ukrajnai béke”. Az MSZP-s Tóth Bertalan azt kifogásolta, hogy a kormány a külpolitikát saját belpolitikai céljaira használja fel, az LMP-s Schiffer András szerint pedig nyilvánvalóvá kell tenni, mit gondol Magyarország az orosz területi agresszióról. Rogán Antal felvetette: mi történt volna, ha a baloldali képviselőkre hallgatnak? Szerinte néhány hónappal ezelőtt, amikor az amerikai nagykövetség ügyvivője vádakat fogalmazott meg bizonyíték nélkül, akkor „Yes, Sir!” felkiáltással fejet hajtottunk volna, illetve minden keleti kapcsolatot megszakítottunk volna.

Reklám