Vas Gizella, az ORFK főosztályvezetője úgy fogalmazott, hogy a Magyarországon keresztül menekülők korábban rejtett módon próbáltak Ausztriába jutni, most pedig szinte a „rendőrök karjaiba futnak”. A rendőrség határőrizeti kérdésként kezeli ezt – hangsúlyozta –, s aki a zöld határon jön át, az illegális migráns.
Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója kiemelte, hogy összesen hetvenkilenc országból érkeztek hozzánk bevándorlók, huszonegyezer koszovói, csaknem kilencezer afgán és hétezer szír állampolgár kérelmét bírálta, illetve bírálja el a hivatal. Ez a folyamat több hónapig tart, hiszen nagyon sokan mindenféle okmány nélkül érkeznek. A regisztráltak kilencven százaléka szabadon mozoghat, kivéve azokat, akiket különböző okok miatt menekültügyi őrizetbe vesznek.



