Állami ösztöndíjasból is válhat önköltséges hallgatóvá valaki, ha kicsúszik a támogatott időből, illetve nem szerzi meg az előírt krediteknek legalább a felét. A megüresedett ösztöndíjas helyekre minden tanév végén átsorolják a legjobb tanulmányi eredménnyel rendelkező önköltséges diákokat. Nagyon nem mindegy, hogy mennyire igyekszik valaki, hiszen a legdrágább, állatorvosi és orvosi képzéseknél például egy félév díja meghaladja az egymillió forintot.

Bár júliusban kiderül, hogy ki kerül be állami ösztöndíjas, illetve önköltséges képzésre, de nem dőlhetnek hátra az ingyen tanulók sem, a fizetős hallgatóknak pedig minden tanév végén van esélyük, hogy ösztöndíjas helyet szerezzenek – hívja fel a figyelmet az Eduline.hu. A portál összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat az átsorolásról. Így például, aki állami ösztöndíjas helyre kerül be, az első tanévben biztosan ingyen tanulhat. A beiratkozáskor alá kell írni a hallgatói nyilatkozatot, amelyben a diák vállalja, hogy a képzési idő legfeljebb másfélszerese alatt megszerzi a diplomát, és a végzés utáni húsz éven belül legalább a képzési időnek megfelelő ideig Magyarországon dolgozik majd – ellenkező esetben vissza kell fizetnie a képzés árának felét, illetve egészét.
Fizetős helyre akkor sorolnak át valakit, ha az utolsó két olyan félévben, amelyben aktív volt a hallgatói jogviszonya – vagyis beiratkozott –, nem szerezte meg az előírt kreditek legalább felét. Emellett az intézmény egy minimális átlagot is meghatározhat, amely alatt csak önköltséges formában tanulhat tovább a hallgató. Akkor is átsorolják a diákot, ha már kicsúszott a támogatott időből – ez a képzési idő másfélszerese –, elfogytak az állami félévei, vagy felmondta a hallgatói nyilatkozatot. Nem sorolhatják át azt, aki még csak egy szemesztert végzett el, vagy ha betegség, baleset, szülés vagy más, fel nem róható ok miatt nem tudta befejezni a szemesztert. A megüresedett állami ösztöndíjas helyekre a legjobb tanulmányi eredménnyel rendelkező, önköltséges hallgatókat sorolják át.
Az átsorolásról szóló döntést legkésőbb a következő tanév kezdete előtt harminc nappal hozzák meg, és nem sokkal később a tanulmányi rendszerben (Neptun/ETR) is megjelenik.
Az önköltséges képzés idén is a fogorvosnak készülők számára a legdrágább, az osztatlan, tíz féléves szakért a Semmelweis Egyetemen egymillió-háromszázötvenezer forintot kell fizetni félévente, míg a Pécsi Tudományegyetemen szemeszterenként egymillió-ötvenezer, a Debreceni Egyetemen egymillió, a Szegedi Tudományegyetemen pedig kilencszázötvenezer forintba kerül. Az általános orvosi szakon a Semmelweis Egyetemen egymillió-húszezer forint egy félév, Debrecenben egymillió, Pécsett és Szegeden kilenszázötvenezer forint. A harmadik legdrágább a gyógyszerész képzés, amely a Semmelweis Egyetemen nyolcszázezer, a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen pedig hétszázötvenezer szemeszterenként. Az orvosképzéseket a művészeti szakok követik, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a színházrendezői szak hatszázötvenezer forintba kerül félévenként, a színészhallgatóknál egy szemeszter hatszázezer forint.
Keresztféléves felvételi: hatezer jelentkező
Várhatóan csütörtökön határozzák meg az idei keresztféléves felvételi pontszámait, amelyeket a Felvi.hu oldalon hoznak nyilvánosságra – adta hírül az MTI. A felvételizők szintén az e-felvételi felületén találják meg, hogy mely általuk megjelölt szakra kerültek be. Azok a felvételizők, akik a jelentkezéskor megadták mobilszámukat, az általuk megjelölt szakok ponthatárairól a hivatalos kihirdetést követően SMS-ben is kapnak majd értesítést. Az Oktatási Hivatal a ponthatárok megállapítását követően minden jelentkező esetében besorolási döntést hoz, amelyből kiderül, hogy a felvételiző a jelentkezéskor megjelölt és rangsorolt képzései közül mely képzés esetében érte el a bejutáshoz szükséges ponthatárt. Függetlenül attól, hogy hány képzést jelölt meg, a jelentkező csupán egy helyre nyerhet felvételt: arra a képzésre, ahol az általa felállított sorrend alapján először éri el a megállapított ponthatárt. Az alapképzések és osztatlan mesterképzések esetében a jogszabályi minimum ponthatár 260 pont, felsőoktatási szakképzéseknél pedig 220 pont. A februárban induló keresztféléves képzésekre közel hatezren jelentkeztek, közülük a legtöbben állami ösztöndíjas mesterképzéseket jelöltek meg az első helyen, ebben a körben a gazdaságtudományok és a műszaki képzési területek szakjai a legnépszerűbbek.
Diplomamentés: fizetik az iskolák számláit
A kormány ezután is segíteni kíván azoknak, akik nem tudták önerőből finanszírozni nyelvi képzésüket – hangsúlyozza Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára Ikotity István országgyűlési képviselőnek adott írásbeli válaszában. A diplomamentő program jövőjéért aggódó LMP-s politikust az államtitkár tájékoztatta arról, hogy a képzések indítása folyamatos, a tavaly kezdődött tanfolyamokon pedig már több, mint ötezren vesznek részt. „Kérdésével ellentétben nincs tudomásunk arról, hogy a tanfolyami költségek megtérítése késedelmet szenvedne, a felnőttképzési intézmények által benyújtott számlák ellentételezése átlagosan tizenöt-húsz nap alatt történik meg” - közölte Tállai András, hozzátéve, a képzések óraszámát növelik, hogy az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezők is bekapcsolódhassanak a programba.



