A Demokratikus Koalíció petíciót kezdeményez: a párt azt akarja elérni, hogy a kormány vagy saját hatáskörében írjon ki népszavazást a boltok vasárnapi zárva tartásának megszüntetéséről, vagy módosítsa a népszavazási törvényt - jelentette be pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján a párt ügyvezető alelnöke.
Molnár Csaba mindezt azzal indokolta, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján szerinte szinte lehetetlen, hogy érvényes népszavazási kezdeményezést indítsanak útjára.
Az előzményekről azt mondta: a kormány egy "KDNP elnevezésű fundamentalista fantompárt" nyomására elérte, hogy vasárnap a kiskereskedelmi üzletek zárva legyenek, azt a kezdeményezést sem a pártok, sem a szakszervezetek, sem pedig a közvélemény nem támogatta. Emlékeztetett, hogy a DK referendumot akart, de a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a kérdést nem terjesztette a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé, mivel az Összefogás Párt elnöke már benyújtott egy azonos tárgyú kérdést, és abban még nem született jogerős döntés.
Molnár Csaba azt mondta, nem vádolják inkorrektséggel az NVI-t, mert ebben az esetben valóban nem tehetett mást, de úgy látja: gond van a népszavazásról szóló törvénnyel.
Az EP-képviselő hozzáfűzte: miután jogerősen elutasítanak egy kérvényt, az ezután legelsőként beérkező kérelem alapján indul új eljárás. A "trükk borzasztóan egyszerű", mert "elsőként a Fidesz szerez tudomást" arról, hogy mikor lehet újabb kérelmet benyújtani, ezért azonnal beadnak egy formailag hibás "kamukezdeményezést", amellyel újabb kilencven napra lehetetlenné teszik a népszavazást az ügyben, és ez így megy az "idők végezetéig" - összegezte véleményét.
Az ellenzéki párt az adatvédelmi procedúra lefolytatása után - ami körülbelül nyolc nap - petíciót indít a népszavazás érdekében. A petíciót nem kell hivatalos szervnek benyújtani, szövegében pedig az áll majd: "Alulírottak támogatjuk, hogy a kiskereskedelmi üzletek vasárnapi nyitva tartásáról népszavazás döntsön" - mondta Molnár Csaba.



