Orbán: Nem nő az áfakulcs

Jövőre elkészül a szociális életpályamodell

Belföld
  • 2014.11.18. - 16:05

Jövőre megalkotjuk a szociális ágazatban dolgozókkal egyetértésben az életpályarendszert – válaszolta tegnap Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben Sneider Tamás (Jobbik) azonnali kérdésére.

Orbán Viktor 20141118
Az alkotmányos szabályokhoz tartom magam - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök az azonnali kérdések órájában (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Kifejtette, a gazdaság fejlődésének ütemében csak lépésekben tudnak haladni, elsőként a pedagóguséletpálya-modell bevezetése történt meg, jövőre a katonák és rendőrök követik őket, de már megkezdődtek az egyeztetések a szociális területen is.

Mirkóczki Ádám (Jobbik) szerint a Fidesz jelöltjei több településen is zsarolták a szavazókat az önkormányzati választások előtt. A miniszterelnök – miután gratulált az ózdi jobbikos polgármester győzelméhez – visszautasította a vádat. Kifejtette, a fideszes kormány eddig sem pártpolitikai alapon dolgozott együtt az önkormányzatokkal, az elmúlt években az MSZP-s vezetésű XIII. kerülettől egymilliárd-negyvennégymillió, Tiszaújvárostól egymilliárd-háromszázhuszonnégy, Szegedtől huszonötmilliárd, míg a jobbikos Tiszavasváritól csaknem hétszázmilliós adósságot vállaltak át.

„Az az állítás, miszerint korlátlan hatalom birtokosa lenne a miniszterelnök, nem felel meg a tényeknek” – jelentette ki a kormányfő Harangozó Tamás (MSZP) kérdésére. A szocialista politikus azt mondta, az Orbán Viktor által meghirdetett illiberális demokrácia korlátlan hatalmat jelent. „Engem sok mindennel vádoltak már meg idáig az önök padsoraiból, de azzal még soha, hogy átléptem volna a miniszterelnöki hatalomgyakorlás törvényi kereteit. Nem is áll ez szándékomban, az alkotmányos szabályokhoz tartom magam” – fejtette ki a kormányfő. A miniszterelnök szerint Harangozónak át kellene gondolnia, hogy maffiának nevezheti-e azt a kormányt, amely 2010-ben is kétharmaddal nyert, és az idén három választáson győzött. Hozzátette, nem hinné, hogy az emberek ennyiszer kitüntették volna a bizalmukkal, ha Harangozónak adnának igazat.

Az MSZP-s Gőgös Zoltán arról beszélt, hogy a huszonhét százalékos élelmiszeráfa kulcsa harminchárom százalékra emelkedik az élelmiszerforgalom felénél. Hozzátette, ezt az összeget élelmiszer-biztonság felügyeleti díjként szedik majd be. Orbán Viktor kijelentette, nem nő az áfakulcs, Gőgös valótlanságot állít, megtéveszti az embereket. A kormánynak viszont elege lett abból, hogy sokáig átverték a kiskereskedőket és „élelmiszernek nevezett szeméttel etették az embereket.” Ezért hozzák létre az új élelmiszer-ipari szabályokat.

A miniszterelnök Schiffer Andrásnak (LMP) válaszolva arról beszélt, a kormány nem támogatja hogy változtassanak a 2012-ben elfogadott önkormányzati rendszeren, így a kistelepülések polgármestereinek bérezésén sem.


Néhány ezren háborogtak a Kossuth téren

Rendszerellenes tüntetést tartottak tegnap Budapesten a Kossuth téren és az ország több városában. A „Közfelháborodás napja” fővárosi rendezvényén néhány ezren jelentek meg, a beszédekben a politikai elitet kritizálták. A demonstráció vége után több tucatnyian be akartak nyomulni a Parlament épületébe, amit a rohamrendőrök megakadályoztak. A tömeg döntő része nem vett részt az akcióban, csak bámészkodott. Lapzártánkig a rendőrség nem oszlatta fel a tüntetőket.


Röviden

- Communitates Fortissimae, vagyis a hűség falvai címet adományozhat az Országgyűlés azoknak a nyugat-magyarországi településeknek, amelyek az első világháború után fegyveres harcokkal és helyi népszavazások kikényszerítésével érték el Magyarországhoz tartozásukat. Az erről szóló törvényjavaslatot tegnap képviselői indítványként Hende Csaba honvédelmi miniszter terjesztette be.

- A „fölös számú zászlók eltávolítására” szólította fel tegnap Kövér László a Ház munkáját segítőket az Országgyűlés tegnapi ülésének kezdetén, ugyanis a szocialisták egy magyar és egy uniós lobogót vittek be a terembe. „Megértem, hogy szocialista képviselőtársaim mindig csak valamilyen színű zászlóval tudják elviselni a nemzeti lobogót, hol vörössel, hol kékkel. De az a helyzet, hogy most ez a magyar nemzeti parlament, itt a magyar nemzeti lobogónak van helye. Majd, ha egy másik nemzeti parlament ülésezik itt, akkor más lesz a rend” - indokolta döntését a házelnök.

- Jogos az emberek felháborodása Tóbiás József MSZP-s frakcióvezető szerint, aki tegnapi napirend előtti felszólalásában a kormánypárti képviselőknek azt mondta, „ne csodálkozzanak”, hogy a közfelháborodás miatt tüntetés volt tegnap Budapesten és további húsz városban. Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a népnek igaza volt április 6-án, május 25-én és október 12-én is, a tegnapi tüntetéseket pedig tiszteletben tartják, az ott elhangzó véleményeket figyelembe veszik. Az amerikai kitiltási ügy kapcsán annyit mondott, hogy ha ilyen kritikusak a szocialisták, akkor miért nem kérik meg Hiszékeny Dezsőt, hogy távozzon a frakcióból, amikor őt a hatóság meggyanúsította egy konkrét ügyben.

- Kinyomtatták tegnap a vasárnapi, újpesti időközi országgyűlési választás szavazólapjait, összesen valamivel több mint hetvennyolcezret – közölte a Nemzeti Választási Iroda. A Kiss Péter szocia­lista képviselő júliusi halála miatt kiírt időközi választásra tizenhárom jelöltet vettek nyilvántartásba: öten függetlenként indulnak, de van jelöltje a Fidesz-KDNP-nek, az MSZP-nek, a Jobbiknak, az LMP-nek, a Zöldek Pártjának, a Magyar Munkáspártnak, a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának, valamint a jólét és Szabadság Demokrata Közösségének is.

- „A rendelkezésre álló hiteles információk szerint nincs törvényes akadálya, hogy a Századvéggel és szakértőivel együttműködjön a kormány” – jelentette ki Lázár János tegnap, Tóth Bertalan MSZP-s képviselőnek adott válaszában, aki azt a kérdést tette fel: „Meddig falaznak még a Századvégnek?” A Miniszterelnökséget vezető miniszter felidézte, hogy 2010 után nyílt közbeszerzéses eljáráson 3,9 milliárd forintot fizettek ki a Századvégnek, amely a tárcáknak összesen huszonkilencezer-ötszáz oldalt tett le az asztalra háttértanulmányok formájában. Jelezte, hogy több polgári peres eljárás is folyik a dokumentumok nyilvánosságra hozataláról, a legközelebbi elsőfokú eljárásnak pedig november 20-án lesz vége.

- Továbbra is Salgótarján maradjon Nógrád megye székhelye – a Fidesz tegnapi frakcióülésén erről a párt parlamenti képviselői nagy többséggel döntöttek. Rogán Antal frakcióvezető az Indexnek arról számolt be, határoztak, hogy a megyei közgyűlés irodái átköltözzenek-e Balassagyarmatra. Az azonban nyilvánvaló volt, hogy ez előbb-utóbb a megyeszékhely-váltást is maga után vonná. A költöztetés miatt két lobbi feszült egymásnak a pártban, a Fidesz vezetése pedig a képviselőkre bízta a döntést – írta a portál. (JZS)

Reklám