A kabinet és a főváros a most kezdődő önkormányzati ciklusban is együtt fog dolgozni, a kormánypárti képviselőkkel soha nem volt akkora egyetértés, mint most – húzta alá Tarlós István főpolgármester, leszögezve: valamennyi képviselővel együtt kíván működni pártállástól, érzelmektől, indulatoktól és hovatartozástól függetlenül.
Szólt arról is, számos eredménye van a kormány és a főváros együttműködésének, a továbbiakban is számít a kormányra, s az is számíthat az önkormányzatra. A főpolgármester megjegyezte, Budapest szuverén és szabad város. „Volt már nekünk nagy kommunista barátunk, most van demokrata barátunk. Akkor is meg akarták mondani, mit szeressünk és hogy szeressük, s úgy tűnik, ez most is így van” – mondta, hozzátéve, magunktól is el tudjuk dönteni, milyen demokráciát szeretnénk és hogyan. A Fővárosi Közgyűlés tegnap megválasztotta a főpolgármester-helyetteseket is. A határozat értelmében Bagdy Gábor pénzügyi, gazdasági, vagyoni kérdésekért felelős, Szeneczey Balázs a fejlesztésekért, Szalay-Bobrovniczky Alexandra pedig a humán terület főpolgármester-helyettese. Bagdy havi illetményét 1 037 057 forintban állapították meg, és 155 559 forint költségtérítésre jogosult. Szeneczey havi 972 241 forintot kap, költségtérítése 145 836 forint. Szalay-Bobrovniczky Alexandra illetménye havonta 907 425 forint, költségtérítése 136 114 forint. A főpolgármester fizetését törvény szabályozza: alapilletménye 602 940, az illetménykiegészítése 301 470, a vezetői illetménypótléka 391 911 forint, vagyis összesen havi bruttó 1 296 321 forint illeti meg. A testület egyhangúlag megválasztotta Kocsis Máté józsefvárosi polgármestert önkormányzati és rendészeti tanácsnoknak.
Vélemények. MSZP: a szavak szintjén egyetértünk a miniszterelnökkel
Horváth Csaba (MSZP): Bár az SZMSZ a jövőben nem ismeri el a frakcióalapítást, a hat szocialista képviselő egy értékközösséghez tartozóként közösen képviseli majd a kerületi, fővárosi érdekeket. Azt szeretnénk, hogy ne háttéralkuk nyomán alakulgasson a főváros. A szavak szintjén egyetértünk Orbán Viktor miniszterelnökkel, ám az elmúlt négy évben azt tapasztaltuk, hogy a gyakorlat nem a párbeszédről szólt a főváros és a kormány között, hanem a diktátumokról.
Csárdi Antal (LMP): Pártunknak Budapesten erős bástyái vannak, képviselni tudják programunkat, az új közgyűlésben azonban kódolva van az állandó vita, és fennáll a veszélye annak, hogy a kerületi érdekek szétszabdalják a várost. Az LMP célja, hogy valóban világvárossá váljon Budapest, és a harcok helyett a fejlődésről szóljon.
Tokody Marcell (Jobbik): Ugyanazt a politikát fogjuk követni a testületben, mint párttársaink a parlamentben, vagyis mindazt megszavazzuk, ami Budapestnek érdeke, ami viszont ezzel ellentétes, azt soha nem fogjuk támogatni, mint például a dugódíjat. A közgyűlés átalakításának a Jobbik volt az abszolút vesztese, ha nem lett volna módosítás, most három-négy jobbikos tagja lehetne a testületnek, mi lehetnénk a mérleg nyelve.
Karácsony Gergely (Együtt–PM): Az SZMSZ módosítását azért nem támogattuk, mert az megszünteti a frakciókat, ami veszélyes logika. Reméljük, mindez nem azt jelenti, hogy kihúzzák a szőnyeget az ellenzéki képviselők alól.
Gy. Németh Erzsébet (DK): Konstruktív ellenzéki szerepre készülök. Csalódottan megyek haza, mert a miniszterelnök üres kézzel jött, nem tudott, nem akart ígérni semmit.



