Számos intézménynél „házon belül” találtak kancellárt, valamely gazdasági területen tevékenykedő szakember személyében.
Több, a közvélemény előtt is jól ismert személy található meg a kancellári listán. Dietz Ferenc, (Budapesti Gazdasági Főiskola) Szentendre korábbi fideszes polgármestere volt, Szász Károly (Semmelweis Egyetem) pedig 2000–2004 és 2010–2013 között volt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke. Szász az Inforádiónak azt mondta, egyik oldalon az állami akaratot kell érvényesíteni az egyetemen, mind szakmailag, mind pénzügyileg, ugyanakkor „az egyetemi szempontokat is tudni kell megfelelően artikulálni az állam felé, sőt, a széles nyilvánosság felé is”.
Az ellenzéki pártok kritikusan fogadták a kinevezéseket. Dúró Dóra, az Országgyűlés kulturális bizottságának jobbikos elnöke azt mondta, a kancellárok Balog Zoltán állításával szemben nem a rendszer legfontosabb tartópillérei, hanem a kormány helytartói lesznek. Az LMP jelezte, korábbi adatkérésének köszönhetően hamarosan nyilvánosságra kell hozni a kancellári pályázatokat, így ki fog derülni, pontosan kik és milyen programmal pályáztak. Az Együtt–PM közölte, igazolódtak korábbi félelmeik, mert több esetben „politikai komisszárok” kerültek az egyetemek élére.



