Megszállástól – megszállásig, Magyarország a nagyhatalmak szorításában 1944–1949. Előzetes a VERITAS Történetkutató Intézet szeptember 29-ei konferenciájáról, melynek védnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
A XX. század első felének fordulatokban igencsak gazdag hazai történetét az Osztrák-Magyar Monarchia, benne a történelmi Magyarország felbomlása, az őszirózsás forradalom és a Tanácsköztársaság hatalomváltásai mellett a 70 esztendeje, 1944-ben bekövetkezett német, illetve az ugyanebben az esztendőben kezdődő, 1945-ben - négy és fél évtizedre - véglegessé vált szovjet megszállás határozta meg. Valamennyi esemény a magyar politikai, gazdasági és kulturális elit szinte teljes átalakítását eredményezte, a társadalom egyes csoportjainak komoly sérelmeket okozott.
Utóbbi tekintetben a zsidó honfitársaink többségének megsemmisítésével, az addigi vezetőréteg részbeni leváltásával járó német, illetve a magyar állampolgárok jelentős hányadát a jogaitól szintén megfosztó, ugyancsak rengeteg szenvedéssel járó szovjet megszállás jártak a legnagyobb megrázkódtatással. A VERITAS Történetkutató Intézet és az Országgyűlés Hivatala konferenciája a téma jeles szakértőinek megszólaltatásával vizsgálta a 70 éves évforduló alkalmával a két megszállás történetét és következményeit.



