Kikényszerítik az egyenlő bánásmódot

Belföld
  • 2014.09.08. - 17:49

Megnőtt a fogyatékos emberek által benyújtott panaszok száma az utóbbi időszakban az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál.

A változás feltehetően annak köszönhető, hogy az érintettek egyre inkább megtanulják érvényesíteni az érdekeiket, és a hatóságról is egyre többen hallanak. „Az esetek többsége, egy-két kivételtől eltekintve, egyezséggel zárult” – tájékoztatta lapunkat Gregor Katalin, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) hatósági és jogi főosztályának vezetője. Az EBH azoknak az ügyében jár el, akiket – valamely védett tulajdonságuk miatt – hátrányos megkülönböztetés ér. Feladata, hogy kivizsgálja a panaszokat, és érvényesítse az egyenlő bánásmód szempontjait. A főosztályvezető beszámolója szerint viszonylag gyakran keresik meg a hatóságot fogyatékos gyermekek szülei, azzal, hogy az iskolában vagy az óvodában gyermekük nem kapja meg a megfelelő fejlesztést. Gregor Katalin emlékeztetett arra, hogy a tanulási képességet vizsgáló bizottság szakvéleményében írhatja elő, hogy a gyermeknek milyen ellátásra, például fejlesztő pedagógusra, logopédusra, esetleg pszichológusra van szüksége. Ezt azonban a gyermek nem mindig kapja meg, azért, mert az óvoda vagy az iskola nem biztosítja a szakembert vagy azért, mert a fenntartó nem finanszírozza. Sok bejelentés az akadálymentesítés elmaradása miatt érkezik, arról, hogy kerekes székkel nem lehet bejutni könyvtárba, önkormányzati hivatalba, a gáz- vagy vízszolgáltatókhoz, postára, bankba, biztosítótársasághoz, gyógyszertárba. A bepanaszoltak gyakran védekeznek azzal, hogy nincs pénzük akadálymentesítésre, ezt azonban a hatóság nem tudja elfogadni. A főosztályvezető elmondta: nemrégiben egy gyógyszertárról érkezett panasz a hatósághoz, az alkalmazott – hogy az akadályokat áthidalja – az utcán vette át a receptet a kerekes székes vásárlótól, és a gyógyszert is kivitte neki. „Az azonban nem lehet megoldás, hogy az utcán szolgálják ki azokat, akik nem tudnak bemenni az épületbe – mondta Gregor Katalin. – Ugyanígy nem megoldás az sem, ha a postai ügyintéző szalad az utcára, hogy átadja a nyugdíjat a mozgássérült ügyfélnek.”

Bővebben a keddi Magyar Hírlapban

Reklám