CÖF: Amerika fejezze be a szankciókkal való fenyegetőzést!

Magyarország nem kíván eltávolodni nyugati szövetségeseitől

Belföld
  • 2014.09.05. - 13:27

A Civil Összefogás Fórum a Magyarországot elmarasztaló írások miatt nyílt levélben fordult Barack Obamához. A civil szervezet szerint nyílt támadást jelent a magyar alkotmányos berendezkedéssel szemben az amerikai sajtón keresztül megfogalmazott kritikák.

1 / 2
CÖF Obama
(Fotó: Beliczay László, MTI)

Csizmadia László, a CÖF alapítója elmondta, azért fordulnak Obama elnökhöz, mert Magyarországon egyre többen fejezik ki aggodalmukat az amerikai kormányzat hazánkkal kapcsolatos megnyilvánulásai miatt. A civil szervezet vezetőség úgy látja, komolyan és negatívan befolyásolja egymás megértését azok a közvetlenül, illetve a sajtón keresztül megfogalmazott kritikák és támadások, amelyek többnyire a magyarországi körülmények meg nem- vagy félreértéséből, illetve tudatos félremagyarázásából fakadnak. Csizmadia kijelentette, különösen aggasztónak tartják, amikor az amerikai diplomácia nyilvánosan megfogalmazott, a magyar belpolitikát illető kritikái úgy jelennek meg, hogy az a magyar belpolitika részévé válik. "Bízunk benne, hogy az amerikai diplomácia az egyenrangú és befogadó párbeszéden keresztül képes lesz megváltoztatni hozzáállását, amelyre nagy szükség lenne a jelenlegi, Ukrajnában zajló, illetve a világot elborzasztó közel-keleti terrorcselekmények fényében" – jelentette ki Csizmadia László. Hozzátette, Magyarország mindig szövetségesként gondolt az Egyesület Államokra.

Fricz Tamás CÖF-alapítója szerint a magyar és az amerikai népet a nemzeti önállóság és a szabadság iránti vágy és elkötelezettség köti össze, ezért tartja meglepőnek, hogy az elmúlt időszakban az Egyesült Államok meghatározó lapjai Magyarország elleni szankciókra szólítják fel a saját országok és az Európai Unió politikai vezetését. Fricz Tamás arra kéri az újságszerkesztőségeket és az amerikai közélet vezető személyiségeit, hogy fejezzék be a szankciókkal való fenyegetőzést. „Az, hogy a szabadságjogok és a jogállamiság mennyiben vagy egyáltalán sérül-e Magyarországon az Orbán-kormány alatt, az lehet vita tárgya, de nem lehet szankciók kérdése” - tette hozzá Fricz Tamás.

Ifj. Lomnici Zoltán CÖF-szóvivő úgy látja, az említett lépések ellenséges érzületet generálnak és nyílt támadást jelentenek a magyar alkotmányos berendezkedéssel szemben.

A levélben a CÖF biztosítja az amerikai elnököt arról, hogy a magyar nemzet és a civil társadalom nem kíván eltávolodni nyugati szövetségeseitől és velük együtt örömmel és állhatatosan kíván dolgozni a jogállamiság keretei között megvalósuló szabadság és demokrácia értékeiért. nyílt levelet úgy zárták: "meggyőződésünk, hogy országaink vezetőinek személyes találkozása lehetne a legmegfelelőbb forma a kölcsönös bizalom és elkötelezettség megerősítésére".

A nyílt levelet a budapesti amerikai nagykövetségen André Goodfriend ideiglenes ügyvivőnek adták át.

Reklám