Legkorábban tavasszal repülhet újra a csütörtökön kényszerleszállt két űrhajós. Mivel a Nemzetközi Űrállomáson a személyzetet és a készleteket jelenleg nem tudják pótolni, ezért felvetődött, hogy a szerkezetet ember nélküli üzemmódra kapcsolják.
Mivel a Szojuz rakéták repülése csakis a baleset okainak megállapítása és az abból fakadó intézkedések megtétele után kezdhető, fölvetődik, mi lesz az ISS-en lévő űrhajósokkal – mondta lapunknak Kovács István, az egyik legnagyobb hazai űrtechnológiai cég munkatársa, aki szerint nem kizárt, hogy az űrállomásra ellátmányt fuvarozó következő Progressz rakétát is a tervezettnél később lövik fel. Elmondta, az ISS-en folyamatosan tartalékolnak vizet és élelmet, de ennek pontos mértéke – bár arról sokféle hír kering a világban – nem tudható. A mérnök kérdésünkre pusztán egy aspektus felől vizsgálta meg az emberek helyzetét: egy asztronauta egynapi oxigénszükséglete durván kilenc deciliter víz elbontásával biztosítható. Mivel jelenleg hárman tartózkodnak odafent, kiszámolható, mennyi vízre lesz szükségük. Utalt rá, nem ez az egyetlen módja az oxigéntermelésnek, s az elhasznált vizet is ki lehet nyerni, de azért a készletek nem végesek, s egyre fogynak. Hozzátette, az ISS-t vész esetén viszonylag gyorsan el lehet hagyni, s az állomás ember nélkül is képes működni, de ez az opció remélhetően csak az utolsó utáni megoldásként vetődik fel a mérnökök és a döntéshozók fejében.



