Férőhelyhiány miatt senkit nem fognak elutasítani a hajléktalanszállókról – jelentette ki Fülöp Attila, az Emmi szociális államtitkára. Hozzátette: országosan jelenleg hetvenöt százalékos az intézmények kihasználtsága.

A hajléktalanellátó rendszer felkészült a téli időszakra – mondta Fülöp Attila, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára tegnap a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei Szabolcs utcai intézményében rendezett sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy november 1-jén megnyitottak az ideiglenes intézmények is, így senkinek nem kell az utcán fagyoskodnia. Jelenleg vidéken 75, Budapesten 72,5 százalékos az intézmények helykihasználtsága. Az államtitkár kiemelte: a kormány elegendő férőhelyet biztosít a fedél nélküliek számára, jelenleg 19 500 embert tudnak fogadni a menedékhelyeken. Eddig is jutott, ezután is jutni fog mindenki számára férőhely, tiszta ruha – szögezte le Fülöp Attila.
Hozzáfűzte: országszerte több hajléktalanellátó intézményben is járt az elmúlt hetekben, és az intézményvezetők mindenhol arról tájékoztatták, hogy férőhelyhiány miatt senkit nem utasítottak el. Kiemelte, hogy október 15-e óta 931-gyel több férőhelyet vettek igénybe az ellátórendszerben a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Az eltelt majdnem öt hétben nyolc szabálysértési eljárásra került sor.
Amint ismert, október közepén lépett életbe a közterületen való életvitelszerű tartózkodás tilalma. Ennek alapján szabálysértést követ el az, aki életvitelszerűen közterületen tartózkodik és felszólítás ellenére sem hagyja el az életvitelszerű tartózkodás helyszínét. Ha a hajléktalan személyt kilencven napon belül három alkalommal is figyelmeztetni kell, megindítják ellene az eljárást. Amennyiben nem veszi igénybe az ellátórendszert, közérdekű munka szabható ki rá, amit ha nem vállal, elzárással sújtható. A jogszabály módosítása a magyar társadalom közös érdeke. Fontos megjegyezni, hogy nem a szankción van a hangsúly, hanem a motiváción, mert csak így lehet a hajléktalan embereket visszaintegrálni a társadalomba – húzta alá Fülöp Attila.
Ha a hajléktalanügyről esik szó, a kérdést mindig emberi oldalról kell megközelíteni – hangsúlyozta Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakcióvezetője. A politikus leszögezte: egy fedél nélküli embernek is joga van a pihenéshez, a tisztálkodáshoz, az ápoláshoz.



