Köszönettel tartozunk azoknak, akik életüket áldozták a hazáért, mert évszázadok múlva is általuk lesz felismerhető a magyar nép különlegessége Európa szívében – mondta Mátrai Márta háznagyasszony a tegnapi konferencián. Jövőre megújulhat a muhi csata emlékhelye is.

Azért gondozza lelkiismeretesen a magyar kormány a nemzet emlékhelyeit, múltbéli örökségét, jeles emberek sírjait és emlékeit, mert köszönettel tartozunk azoknak, akik életüket áldozták a hazáért, és mert évszázadok múlva is általuk lesz felismerhető a magyar nép különlegessége Európa szívében – mondta köszöntőjében Mátrai Márta háznagyasszony tegnap a Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) által tizenhatodszor megrendezett országos kegyelet- és emlékezetkonferencián az Országházban.
Mint kifejtette, a kegyelet nem más, mint tisztelettel, alázattal és hazaszeretettel emlékezni a múltra, de szól a következő generációk iránti felelősségről is. A nemzeti emlékezetnek és kegyeletnek értő szemmel kell vizsgálnia a múlt örökségét, hogy nemzedékeken át biztos értékként tudja felmutatni azokat az erényeket, amelyekért az utókor századok múltán is hálás – hangsúlyozta, hozzátéve: kötelességünk megtartani a nemzeti emlékezetet és erre bátorítani a köztünk élőket, hiszen ez a kegyelettel együtt a hazaszeretet része, megmaradásunk szellemi és lelki záloga. A nemzeti emlékezetnek és kegyeletnek ezért értő szemmel kell vizsgálnia a múlt örökségét, hogy nemzedékeken át megőrizhető, biztos értékként tudja felmutatni azokat az erényeket, amelyekért az utókor hálás maradhat – mutatott rá Mátrai Márta.
Radnainé Fogarasi Katalin, a Nöri főigazgatója kiemelte: a NEKB támogatta, hogy az első világháború végének centenáriumára a Fiumei úti sírkertben új emlékhely valósuljon meg az eredeti helyszínen, és jövőre megindulhat a recski emlékhely átfogó fejlesztése is. Megújulhat a muhi csata történelmi emlékhelye is a csata 777. évfordulójára.



