
Elismerésre méltó, hogy a tanács létrehozása, majd működtetése körül parlamenti ciklusokon átívelő, a hagyományos kormánypárti–ellenzéki kettősségen felülemelkedő egyetértés, ha úgy tetszik, valódi nemzeti konszenzus jött létre, ami a magyar politikában és közéletben igazán ritka kincs – fogalmazott Kövér László (képünkön) a parlamentben a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) tízéves fennállásának alkalmából tartott ünnepi ülésen, az MTI beszámolója szerint. Az Országgyűlés elnöke – aki egyben az NFFT elnöke is – rámutatott: a tanács megalakításának gondolata akkor merült fel, amikor a Házban baloldali többség volt, szocialista házelnök vezetésével, míg a tanács számos jelentős eredményét, például a Nemzeti Fenntarthatósági Keretstratégia elkészítését és elfogadását jobboldali parlamenti többség idején érte el. A házelnök szerint mindez azért volt lehetséges, mert a tanács történetében a közös alapok megtalálására irányuló szándék soha nem halványult el. Az volt a cél, hogy a fenntartható fejlődés kapcsán társadalmi konszenzust teremtsünk a tervezés, egyeztetés és az ellenőrzés folyamatában, és stratégiát készítsünk a nemzetközi folyamatokkal összhangban – mondta Szili Katalin, a tanács alapító elnöke, volt házelnök. Áder János köztársasági elnök pedig arról beszélt, hogy a gazdasági növekedés és fenntarthatóság nem egymást kizáró fogalmak, a klímaváltozás nemcsak veszély, egyúttal lehetőség is.



