Az angolok elleni rasszista szurkolói megnyilvánulások miatt a következő hazai világbajnoki selejtezőmérkőzését – az október 9-i albánok ellenit – zárt kapuk mögött kell megvívnia a magyar labdarúgó-válogatottnak. Egy további zárt kapus büntetést két évre felfüggesztett a nemzetközi szövetség (FIFA). A magyar szövetség (MLSZ) ezen kívül 200 ezer svájci frankos (65 millió forint) bírságot is kapott. A FIFA fegyelmi bizottságának indoklása szerint szeptember 2-án a magyar drukkerek egy csoportja kigúnyolta a kezdésnél fél térdre ereszkedő angol játékosokat, a gólok után (4:0-ra nyert Garreth Southgate csapata) műanyag poharakat dobáltak a pályára, és rasszista rigmusokat énekeltek, valamint pirotechnikai eszközöket is használtak. Bár a szövetségi kapitány és Harry Kane csapatkapitány a meccs után úgy nyilatkozott, nem voltak tanúi rasszista cselekedeteknek, de a Sky Sport talált ilyen felvételt. Boris Johnson brit miniszterelnök pedig felszólította a FIFA-t, tegyen lépéseket. (Talán az olaszoknak is ezt kellett volna tenniük az angolok Eb-n mutatott botrányos viselkedése kapcsán.) Mindenesetre a büntetés mértéke immár ismert. A rasszizmus elleni fellépés szükségességét az MLSZ elismeri, „de az is jól látható, hogy az UEFA és a FIFA fegyelmi szabályzatai és döntései nem a valódi felelősöket büntetik, és a jelenlegi formájukban nem hatékonyak” – írják az Mlsz.hu oldalon.



