A tokiói olimpiát meg kell tartani, hogy megmutassuk a világnak, mit lehet elérni a megfelelő tervezéssel és intézkedésekkel a koronavírus-járvány közepette – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerdára virradóra a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 138. ülésszakának vendégeként.
„Mindent megtettek, hogy az olimpiát a lehető legbiztonságosabbá tegyék” - hangsúlyozta a főigazgató a japán szervezőkre utalva. Az eredmény fokmérője nem a zéró fertőzésszám, hanem az esetek gyors felismerése és elszigetelése, megakadályozva ezzel a vírus további terjedését- tette hozzá.
„A remény sugarai ebből az országból kiindulva világítsák meg egy egészségesebb, biztonságosabb és igazságosabb világ kezdetét” – fogalmazott Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, feltartva egy olimpiai fáklyát. Mint mondta, a világnak a remény miatt van szüksége az olimpiára.
A nyári játékok első versenynapján nyolc újabb, az olimpiához köthető pozitív koronavírustesztet regisztráltak Tokióban, köztük egy sportolóét. A mostani nyolc közül az olimpiai faluban egy pozitív teszt született, egy rendezőé, akinél 12 kontaktszemélyt derítettek fel. Egy chilei tekvondós az első versenyző, akinek pozitív koronavírusteszt miatt vissza kellett lépnie a tokiói olimpiától.
Fernanda Aguirre Üzbegisztánban végezte felkészülése utolsó szakaszát, onnan érkezett Tokióba, és az országba történt belépésekor szolgáltatott pozitív tesztet. Aguirre tünetmentes, jól érzi magát, de nem vehet részt az 57 kilogrammosok vasárnapi küzdelmében, mert a japán hatóságok tíznapos karanténra kötelezték. A chilei tekvondóshoz hasonlóan a hollandok gördeszkása, Candy Jacobs sem versenyezhet a játékokon, miután szintén pozitív mintát adott. A harmincegy éves sportolót az olimpiai faluban ellenőrizték.
A holland gördeszkázó a negyedik sportoló, aki az olimpiai faluban szolgáltatott pozitív koronavírustesztet. A két dél-afrikai labdarúgó, Thabiso Monyane és Kamohelo Mahlatsi, illetve a cseh strandröplabdázó, Ondrej Perusic szereplésére még van esély, ha letöltik tíznapos karanténjukat.
Koronavírus-fertőzöttel kerülhetett kapcsolatba, ezért elkülönítették a magyar csapattól a vitorlázó Vadnai Jonatánt, aki testvére, a Laser Standardban induló Vadnai Benjámin segítőjeként utazott ki a tokiói olimpiára. Vadnai Jonatán – aki be van oltva koronavírus ellen, valamint a kedden elvégzett PCR-tesztje is negatív lett – tíznapos, speciális karanténba került, arra kérték, a szállását ne hagyja el, de az edzéseket látogathatja, a helyszínt viszont csak privát transzferrel közelítheti meg.




