Belföld

Ötszázmilliárd az egészségügyben

A Pest megyei régió az előző fejlesztési ciklusból kimaradt, ám az új fővárosi kórház fellendítené a terület ellátását is

Országszerte összesen ötszázmil­liárd forint értékben zajlanak egészségügyi beruházások, amelyek közül több már le is zárult. Az uniós pénzből finanszírozott fejlesztések nagy része a 2014-ig tartó támogatási ciklusban inkább Pest megyén kívülre esett, ám a közelmúltban már felmerült egy új fővárosi kórház építésének terve – az érdekvédelmi szervezetek pedig egyöntetűen állítják: szükség van rá.

honved-korhaz
Több magyarországi kórházban újult meg a szülészeti centrum (Fotó: Csudai Sándor)

Már zajlik a munka a megyei egészségügyi egyeztető bizottságok ülésein, amelyeken a helyi kórházvezetők, valamint az államtitkárság, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI), az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) képviselői az intézményi átalakítás lehetséges módjait és a megoldásra váró problémákat vitatják meg.

A fekvőbeteg-ellátás átalakítása nem csak ebből áll – azon túl, hogy egy év alatt a kórházak túlnyomó része állami fennhatóság alá került, az egészségügyben uniós forrásból ötszázmilliárd forint értékben zajlanak beruházások. Emellett a kormány hatvanmilliárd forintot szán az egészségügyi intézmények adósságrendezésére – így a március elején létrejövő Állami Egészségügyi Ellátó Központ áprilistól átveszi a teljes tartozásállományt.

A fejlesztések elsősorban a Pest megyén kívüli régiókat érintik – az előző uniós támogatási ciklusban ugyanis az ország ezen része jóval kevesebb forráshoz jutott.

Veszprémben például 2013-ban indult, és ez év februárjában zárult egy ötmilliárd forintos uniós fejlesztés, amely a Csolnoky Ferenc Kórházat – Zombor Gábor egészségügyi államtitkár szerint – a régió meghatározó intézményévé teheti. A veszprémi ellátóban legutóbb az aneszteziológiai és terápiás osztály, a központi sterilizáló, a fül-orr-gégészeti részleg újult meg, de – az államtitkár szavai szerint – a városban a közeljövőben onkoló­giai centrum is épül, szintén ötmilliárd forintos támogatásból.

A megyében azonban nem ez az egyetlen fejlesztés: a GYEMSZI adatai alapján Ajkán, a Magyar Imre Kórházban 1,75 milliárdos, Pápán, a Gróf Eszterházy Kórházban másfél mil­liárdos, Tapolcán pedig, a Deák Jenő Kórházban 1,6 milliárd forintos beruházás zajlott – szintén európai uniós támogatással –, elsősorban a struktúraváltással járó átalakításokkal összefüggésben.

Szintén februárban adta át Zombor Gábor a mohácsi kórház mozgásszervi rehabilitációs centrumát – a beruházás összköltsége hétszázmillió forint volt. A megnyitón Csizmadia Csaba, a kórház főigazgatója arról beszélt, hogy az intézmény mostanra mindenben megfelel a kor igényeinek, s évente több ezer beteg gyógyulását segíti.

A centrum dolgozóinak feladata elsősorban a betegek, köztük a balesetek sérültjei, agyvérzésen átesettek, a krónikus mozgásszervi betegségekben szenvedők rehabilitációja és hozzásegítése az önellátáshoz – így közülük egyre többen térhetnek vissza a munka világába.

Baranya megyében a mohácsi kórház mellett Pécsett a tudományegyetem kétmilliárdos uniós támogatást kapott onkológiai centrum kialakításához, a szigetvári kórház pedig struktúraátalakításra és részlegfelújításra másfél milliárdot fordíthatott. Január­ban fejeződött be a hódmezővásárhelyi kórház központi épületének felújítása, 896 millió forintból – Almási István polgármester szerint az önkormányzat már 2007-ben elindította a krónikus osztály korszerűsítésével a kórház több lépésből álló fejlesztését.
Az elmúlt másfél évben központi betegirányító-rendszert alakítottak ki az akadálymentesített épület aulá­jában, az alagsorban 274 személyes központi öltözőblokkot hoztak létre, és ott kaptak helyet a bérmosodai fogadóhelyiségek is.

A fejlesztés egyik leglényegesebb eleme a központi sterilizáló, amely az országban is egyedülálló módon elektronikusan dokumentált formában nyomon követhetővé teszi a steril eszközök felhasználását.
Az egymilliárd forint feletti egészségügyi fejlesztések a megyében érintették a Szegedi Tudományegyetemet, ahol struktúraváltás támogatására és az onkológiai centrum fejlesztésére 1,1 milliárd forint támogatás jutott, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó integrációját segítő fejlesztésre pedig két és fél milliárd forintot fordítottak.

Budapesten is, bár a vidékhez képest kisebb arányban, történtek beruházások – az Uzsoki Utcai Kórházban az onkológiai centrum fejlesztésére, a Szent Imre Kórházban a rekonstrukcióra jutott uniós támogatás. Emellett bejelentették egy új fővárosi kórház építésének tervét, amelynek kezdési időpontja, helyszíne nem ismert.