Nagy változások jöhetnek a Barcánál

Labdarúgás. Massimiliano Allegri szerint ha egész nap játszottak volna, akkor sem kap gólt a csapata a barcelonai Camp Nouban

MH-összeállítás – 2017.04.21. 00:48 –

Négy éven belül harmadszor vérzett el a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében a Barcelona úgy, hogy most 180 perc alatt egyetlen gólt sem szerzett a torinói Juventus ellen. Ellentétben a PSG elleni nyolcaddöntővel, most nem sikerült a nagy visszacsapás.

juventusA Juventus játékosai a továbbjutást ünneplik (Fotó: Reuters/Sergio Perez)
A Barcelona 0–3-ról kezdte a Juventus elleni visszavágót. Abban a reményben, hogy sikerül megismételnie a PSG elleni bravúrt, amikor még nagyobb hátrányból harcolta ki a csapat a továbbjutást. Most nemhogy nem harcolta ki, nemhogy nem győzött, de még gólt sem szerzett.

A Barca az elmúlt négy BL-kiírásból egyet megnyert, de háromszor még az elődöntőbe sem jutott be. Érdekesnek vélt párhuzam: Pep Guardiolát tulajdonképpen leginkább azért kritizálták a müncheni évei alatt, mert ugyan letarolta sikereivel a hazai frontot, de a „királykategóriában” nem jutott tovább az elődöntőnél. Az kifejezetten sikeres periódus, korábbi klubja utóbbi négy szezonjával összehasonlítva, leszámítva természetesen a 2015-ös kupagyőzelmet. Egy másik összevetés: Diego Simeone a legutóbbi négy évben kétszer a döntőbe vitte az Atléticót, s most is az elődöntőben jár már, csak egyszer esett ki a negyeddöntőben. 2012 tavasza óta egyetlen más csapat ellen sem esett ki vagy veszített döntőt, csak a Real Madrid ellen. Kétszer is kiejtette a Barcelonát – nehéz lenne azt mondani, hogy csapata nem volt sikeresebb az elmúlt négy évben, mint a Barcelona az európai porondon.

A barcelonai Sport kritikus volt még Messivel is (és ez felettébb ritka) csütörtökön, amikor azt írta: hat év alatt egyetlen Bajnokok Ligája-győzelem.

Abban szinte minden elemző, minden értékelő egyetért, hogy Luis Enrique távozása mellett (minden bizonnyal Ernesto Valverde, az Athletic Bilbao edzője lesz az utód, aki éppen a hét közepén közölte mostani munkaadóival, hogy a nyáron biztosan elhagyja az egyesületet) a játékosállományban is jelentős változásra van szükség. Ugyanakkor az eddig megjelent nevek nem feltétlenül meggyő­zőek. (Szó van Theo Hernandéz, Gerard Delofeu, a dortmundi Dembélé és állítólag a PSG-s Marco Verratti leigazolásáról.)

A már idézett barcelonai Sport szerint az elmúlt időszak átigazolásai nem sikerültek. Csütörtöki összeállításában (Hat átigazolás, amely szinte semmit sem hozott) arra világít rá a lap, hogy az egyesület kifizetett 123 millió eurót, szinte a semmiért. Az új szerzemények szinte semennyit sem tudtak segíteni, sőt, Umtiti és a portugál André Gomes kivételével alig játszottak. Íme, a lista az árakkal és a BL-ben lejátszott percekkel: André Gomes 465 perc, 35 millió, Paco Alcácer 176 perc, 30 millió, Samuel Umtiti 720 perc, 25 millió, Lucas Digne 284 perc, 17 millió, Cillessen 90 perc, 13 millió, Denis Suárez 90 perc, 3 millió euró. Érthetően más a hangulat a Juventusnál. A kiváló védő, Leonardo Bonucci már a triplázást vizionálja. Szerinte a Juvénak jó esélye van a triplázásra, „minden a mentalitáson múlik” – mondta. Olasz klub hasonló sikert 2010 óta nem ért el, akkor José Mourinho Interje nyerte meg a bajnokság és az Olasz Kupa mellett a Bajnokok Ligáját is. A scudetto, a bajnoki jelvény szinte zsebben van már, a Coppa Italiáért pedig már csak egy meccset kell nyerni. De mikor? Ma elkezdik árulni a június másodikára, a római Olimpiai Stadionba kiírt Olasz Kupa-döntő jegyeit – 35 és 120 euró közötti áron –, de ha az Öreg Hölgy bevonul a harmadikai, cardiffi BL-döntőbe, más időpontot kell keresni. Úgy, mint 2015-ben, amikor ugyancsak a Juventus és a Lazio játszott a serlegért, s a torinói klub BL-döntője miatt június 7-ről május 20-ra tették át a meccset. „Nyerd meg Gigiért!” – jelölte ki a Football Italia szerzője, Richard Thomas a BL-idény hátralévő feladatát a Juventus számára, megemlítve, hogy a csapat ikonja, a 39 éves Gianluigi Buffon dicsőséglistájáról már csak ez az egyetlen cím hiányzik. Ha igaza van a Tuttosport főcímének – Invincibili, azaz Legyőzhetetlenek –, a Juve, 1996 óta először, célba érhet. Az a csapat, amelyik még veretlen az idényben, s amely kiejtette kapott gól nélkül a Barcelonát, feltétlenül esélyes. A Gazzetta dello Sport idézte Massimiliano Allegri edzőt: „Ha egész nap játszottunk volna, akkor sem kapunk gólt.”

Az UEFA összeállította a negyeddöntő második mérkőzéseinek válogatottját. Kicsit meglepő: Ter Stegen (Barcelona) – Dani Alves (Juventus), Bonucci (Juve), Piqué (Barcelona), Alex Sandro (Juve) – Lemar (Monaco), Saul (Atlético), Reus (Dortmund), Mbappé (Monaco) – Lewandowski (Bayern), Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, 2. mérkőzések. Barcelona–Juventus 0-0 (tj.: a Juventus 3-0-val), AS Monaco–Borussia Dortmund 3-1 (tj: a Monaco 6-3-mal). Az elődöntő sorsolását ma délben tartják.