Cristiano Ronaldo szerint a Juventus önmagát verte meg

Labdarúgás. A védő Leonardo Bonucci pontos labdájából a portugál aranylabdás álomgóllal szerzett vezetést, de a hajrában a Manchester United szerencsés találattal fordított

RR – 2018.11.09. 02:09 –

Minden idők egyik legőrültebb Bajnokok Ligája-végjátékát hozta a torinói Juventus–Manchester United rangadó utolsó öt perce. Az addig vesztésre álló angolok két gólt szerezve fordítottak, Massimiliano Allegri csapata Cristiano Ronaldóval először veszített mérkőzést. A Juventus a veresége ellenére az élen áll a H csoportban, de még nem harcolta ki a továbbjutást.

RonaldoBonucci mesteri átadását Ronaldo kapásból lőtte a kapuba (Fotó: AFP/Marco Bertorello)
A Juventus futballistái nem játszottak – önmagukhoz képest – kiemelkedően az első 85 percben, de magabiztosan uralták a mérkőzést. Leonardo Bonucci tökéletes labdát ívelt Cristiano Ronaldo elé, aki kapásból belőtte a Juve mezében elért első BL-gólját. A portugál ezúttal az előkészítésben is kitűnt, Pjanicot és Cuadradót is tiszta gólhelyzetbe hozta, ám mindkettő hibázott. Paulo Dybala lövésénél meg nagy szerencséje volt az angoloknak: az argentin a lécet találta el. Ennyi helyzetből bőven meg lehetne nyerni egy mérkőzést – és most csak a legnagyobbakat citáltuk –, Massimiliano Allegri fel is rótta a mérkőzés után a játékosainak, hogy a helyzetkihasználás nem volt megfelelő. Ugyanakkor a statisztikai mutatók ismeretében bizton állítható: a Juventus szintjén még a Manchester United ellen is kevés a mindössze három, a kaput eltaláló lövés.

Igaz, a vendégeknek a 85. percig ennek éppen a harmada volt, azt is Paul Pogba első félidő végi vérszegény kísérlete jelentette. Ám a hajrában Juan Mata belőtt egy szabadrúgást, majd Ashley Young egy, a balhátvéd helyéről küldött szabadrúgása után megszületett a Juve 121 éves klubtörténetének egyik legfurább öngólja. Úgy került a labda a hálóba, hogy az utolsó három (!) labdaérintés a zebrák játékosaié, Szczesnyé, Bonuccié és Alex Sandróé volt. A gól a legtöbb magyar futballszurkolóban az 1997-es helsinki vb-selejtező magyar gólját idézte.

A nagy Man United-fordítás pedig világszerte az 1999-es BL-döntő emlékét csalta elő, amikor a Man United 0–1-ről 2–1-re verte a Bayern Münchent, az utolsó percekben fordítva. A United ráadásul az utolsó pillanatokban akár 3–1-re is alakíthatta volna az állást, ám Rashford kísérletét Szczesny nagy bravúrral hárította.

A vereség azt jelenti, hogy a Juventus egyetlen más csapattól sem kapott ki olyan sokszor a BL-ben (már háromszor…), mint éppen a Vörös Ördögöktől. Cristiano Ronaldo okkal mondta, hogy egykori csapata semmit sem tett a győzelemért, a Juve önmagát verte meg.

José Mourinho, a Manchester vezetőedzője ezúttal is hozta a formáját. A portugál trénert a torinói drukkerek folyamatosan heccelték a találkozó alatt, majd amikor az MU a hajrában váratlanul fordított, Mourinho a füléhez tartotta a kezét, ezzel jelezve, hogy most várja a nézők véleménynyilvánítását. A hazai játékosok ezt nem nézték jó szemmel, a felforrósodott légkörben Mourinhót le kellett kísérni a pályáról.

E csoport: Bayern–AEK Athén 2–0, Benfica–Ajax 1–1. Az állás: 1. Bayern 10 pont, 2. Ajax 8, 3. Benfica 4, 4. AEK 0. F csoport: Manchester City–Sahtar Donyeck 6–0, Olympique Lyon–Hoffenheim 2–2. Az állás: 1. Manchester City 9 pont, 2. Olympique Lyon 6, 3. Hoffenheim 3, Sahtar 2. G csoport: CSZKA Moszkva–AS Roma 1–2, Viktoria Plzen–Real Madrid 0–5. Az állás: 1. Real Madrid 9 pont, 2. AS Roma 9, 3. CSZKA Moszkva 4, 4. Viktoria Plzen 1. H csoport: FC Valencia–Young Boys 3–1, Juventus–Manchester United 1–2. Az állás: 1. Juventus 9 pont, 2. Manchester United 7, 3. Valencia 5, 4. Young Boys 1.

Szemüveget Kassai Viktornak!

Kassai Viktorék újabb súlyos tévedésén értetlenkedik Európa. Paulo Fonseca, a donyecki Sahtar portugál edzője talán nem fogja még évek múlva is Kassai Viktor nevét emlegetni. Pedig a magyar játékvezető és csapata még érthetetlenebb hibát követett el, mint tavaly a Bayern München ellen, amelyet azóta is felhoz Carlo Ancelotti. Az Etihad Stadionban a Manchester City 1–0-s vezetésénél megítéltek egy olyan büntetőt, amelynél senki nem bántotta Raheem Sterlinget, az angol kéttenyérnyi gyepet rúgott ki, amikor váratlanul matrózfejest ugrott a semmibe. Ezt a furcsa alakítást Kassai közelről úgy látta – vagy nem látta? –, hogy büntetőt érdemel. A botló játékos később elnézést kért a bírótól és a Sahtartól – akadt már arra példa a futballtörténelemben, hogy egy futballista azt jelezte, nem jár a megítélt tizenegyes –, de az angol sajtó nagy része úgy véli, nem az ő dolga lett volna kijavítani a nyilvánvaló játékvezetői tévedést. Sajnos Kassai Viktorék működése egyre gyakrabban jár mindenki számára egyértelmű hibával a nemzetközi porondon. Igazságtalanság lenne azonban nem megjegyezni: nem csupán a magyar bírói kar hibázott a hétközi Bajnokok Ligája-fordulóban, a holland Björn Kuipers ráadásul – velük ellentétben – meccsdöntő tévedéssel borzolta a kedélyeket Nápolyban. Nehéz nem egyetérteni Gianluigi Buffonnal, aki az utóbbi eset után azt mondta: „Itt az ideje, hogy a BL-ben is bevezessék a videobírót.” Már „csak” a 2019–2020-as idény rajtjáig kell rá várni.