Vb-2018 - Döntő: Franciaország - Horvátország

Góleső, nagy találatok, öngól, tizenegyes és hatalmas potya: 4-2 a vége, világbajnok Franciaország!

MH – 2018.07.15. 15:51 –

Egy hónap futball-láz után elérkezett a várva várt pillanat, a világbajnokságon állva maradt két csapat harca. Bármi is lesz a vége, az futballtörténelem. Franciaország és Horvátország készen áll rá, hogy lenyűgözze a számtalan nézőt. A harmadik hely már eldőlt, Angliát verte meg a belga csapat, így az aranygeneráció bronzzal büszkélkedhet.

vb döntő

Horvátország története során először jutott be a vb-döntőbe. Ha megnyeri, akkor a franciák 1998-as győzelme után megint új név kerülhet a díszes trófeára. Anglia, Argentína, Brazília, Franciaország, Németország (NSZK), Olaszország, Spanyolország és Uruguay után jöhet egy friss győztes.

Három BL-győztes játékos szerepel a vb-döntőben. Már csak az a kérdés, hogy Raphael Varane, Mateo Kovacic, vagy Luka Modric lesz a legújabb duplázó. A kezdőcsapatban is helyet kapó Real Madrid-védő, Raphael Varane lesz az ötödik francia játékos, aki ugyanabban az évben BL-fináléban és a világbajnoki döntőben is szerepet kap. Zinédine Zidane, Didier Deschamps és Christian Karembeu 1998-ban, Thierry Henry 2006-ban lépett pályára ezen a két csúcsmeccsen.

vb döntő játékosok

Zlatko Dalic horvát szövetségi kapitány a Marcának nyilatkozott a vb-döntő előtt. Azt mondta, utolsó szavai a játékosaihoz, mielőtt pályára lépnek a következők lesznek: "Srácok, élvezzétek!" Ezt szokta mondani egyébként Zinedine Zidane is a nagy harcok előtt. A sajtónak a következőket mondta: Akár nyerünk, akár vesztünk, a döntő földrengés erejű esemény lesz Horvátországban. Ez erőt és motivációt ad nekünk. Nem jöhet jobb pillanat a holnapinál sem a játékosoknak, sem az edzőknek. Bármi történik, boldogok és büszkék leszünk, mert megérdemeltük.

A francia szövetségi kapitány, Didier Deschamp lehet a hamadik ember, aki játékosként és edzőként is vébét nyer, eddig Mario Zagallo és Franz Beckenbauer voltak képesek ezt véghezvinni. Vajon Deschamps végre szabadon ereszti a támadóit, és mindent beleadat az első másodperctől kezdve, hogy kihasználja a horvátok fáradtságát? Az erőnlét mellett a párharcokat nézve is a franciák felé billen a mérleg nyelve. Samuel Umtiti és Varane tudja fogni Mario Mandžukićot. A horvátok a középpálya közepén a legerősebbek, de a Modrić, Rakitić kettős méltó ellenfele lesz a Paul Pogba, Kanté páros, a francia támadók, Antoine Griezmann és Kylian Mbappé sebessége pedig simán veri Vidáét és Lovrenét.

Orbán Viktor miniszterelnök ezúttal is a helyszínen, a moszkvai Luzsnyiki Stadionban nézi meg a labdarúgó-világbajnokság döntőjét. Orbán Viktor gratulált vendéglátójának, Vlagyimir Putyinnak a világbajnokság megrendezéséhez. Kifejtette: Magyarország tiszteli és nagyra tartja az orosz kultúrát, és úgy vélekedett, ennek a sporteseménynek a megrendezésre méltó volt az orosz kultúrához. A miniszterelnök egyébként a horvátoknak drukkol, a Nemzeti Sportnak nyilatkozott is róluk: „Igen, rokonszenvezek velük, egyrészt szomszédként összeköt bennünket a közös történelem, a közös futballmúlt. Tíz magyarból kilenc nekik szurkol, sokan utaznak most Horvátországba, hogy ott éljék át a döntőt". Az, hogy egy négy és fél milliós ország vb-döntőt játszhat, azt az örömhírt küldi nekünk, hogy ez lehetséges - tette hozzá.

Putyin nem csupán Orbán Viktorral találkozott, jelképesen továbbadta a vb rendezését a 2022-ben házigazda Katarnak. Az államfő vasárnap, néhány órával a  döntő előtt találkozott Moszkvában Tamim bin Hamad al-Thani katari emírrel, és szimbolikusan egy labdát nyújtott át a sejknek. Putyin kifejtette, biztos benne, hogy Katar legalább olyan jó házigazda lesz, mint Oroszország, és a maguk részéről készek megosztani rendezési tapasztalataikat a közel-keleti szervezőkkel.

Nyilván az várható volt, hogy a vb-döntőn Franciaország és Horvátország legerősebb kezdőcsapatával lép pályára. Franciaország a szokásos 4–3–3-ban, a horvátok a megerősített középpályájú 4–1–4–1-es felállásban lépnek pályára (támadásban ez is 4–3–3-má alakulhat). A kezdőcsapatok képe kattintásra nagyítható!

döntő kezdők

A brazilok egykori kitűnő támadó középpályása, Kaká Luka Modricról, a horvátok irányítójáról beszélt az Omnisportnak:  „Luka megmutatja nekünk, elhiteti velünk, hogy könnyű futballozni. Higgyenek nekem: valójában nagyon is nehéz. A világbajnokságon játszani még nehezebb. Ő meg úgy játszik, mintha teljesen normális dolog lenne. Olyan ez számára, mint egy tánc. Fantasztikus játékos. Négy BL-győzelem, és vb-döntőre vezetheti ki csapatkapitányként hazája válogatottját. Nagyon szép dolog ez, és ha valaki, akkor ő megérdemli, mindig szerény, nagyon kedves srác.”

A döntő helyszíne a moszkvai Luzsnyiki stadion. Az eredetileg teljes egészében szocreál stílusú aréna egyike a világ legnagyobb és legmodernebb sportlétesítményeinek, ezért az UEFA 1999 májusában 5 csillaggal tüntette ki. Habár napjainkra jórészt átépült, de a jellegzetes és monumentális szocreál főhomlokzat a mai napig meghatározza a létesítmény hangulatát, amelyet, többek között ennek köszönhetően, a világ egyik legszebb sportarénájának tartanak.

luzsnyiki döntő

Nemsokára kezdődik az összecsapás, jó szórakozást kívánunk!

17:00 VB-DÖNTŐ: FRANCIAORSZÁG-HORVÁTORSZÁG

Lezajlott a megnyitó, Will Smith is fellépett.

A 2014-es döntő német csapatkapitánya, Philipp Lahm behozta a trófeát, érkeznek a csapatok, szólnak a himnuszok, mindjárt gurul a labda!

És elkezdődött!

6. perc - Kemények a horvátok, nagyon harciasan kezdtek.

12. perc - Rakitic labdáját nem tudta levenni Perisic, nagy helyzet lett volna, ha sikerül.

18. perc - ÖNGÓL!

Griezmann szabadrúgása egy veszélyes beadás volt, Mandzukic akarta kifejelni, de csak belecsúsztatott, így az bepörgött saját kapujába. 1-0 a franciáknak!

22. perc - Mbappé kapott jó labdát, veszélyes volt a francia helyzet, de Vida jó ütemben szerelt.

28. perc - Kante akasztotta Perisicet, sárgát kapott.

29. perc - GÓÓÓL: Perisic

Jó labdát kapott a tizenhatoson belül, volt ideje a bal lábára áttenni, majd elemi erővel lőtte be a francia kapuba. Perisic a brazil Ronaldo után az első játékos, aki az elődöntőben és a döntőben is gólt lőtt. 1-1!

35. perc - Perisic egy szöglet után kezezett a 16-oson belül, a videobíró segítségét kéri Pitana játékvezető.

37. perc - Tizenegyes!

38. perc - GÓÓÓL: Griezmann

Magabiztosan belőtte a büntetőt! 2-1 a franciáknak. Perisic a mennyből a pokolba ment a túloldalon.

45. perc - Perisic előtt volt ismét lehetőség, de nem történt semmi. Vége az első félidőnek!

44 éve volt utoljára ennyi gól az első félidőben világbajnoki döntő alatt. A horvátok bírják az iramot egyelőre, valószínűleg azért, mert az iram azért nem túl hajtós.

vb döntő gól

És folytatódik!

48. perc - Jól indul a második félidő, Llorisnak védenie kellett.

51. perc - Mbappé előzte meg Vidát, de nem tudott gólt lőni. Mindkét oldalon sorra alakultak ki a helyzetek. Közben pár egyenruhás alak futott be a pályára de a biztik és rendezők elkapták őket.

58. perc - GÓÓÓL: Pogba

Mbappé kapott labdát, Griezmannt játszotta meg, aki lepasszolta Pogbának. Az első lövés után visszapattant hozzá, a másodikat bevarrta, Subasic el se vetődött, olyan váratlan volt.

61. perc - Majdnem eldőlt végleg, de nem tudtak a franciák még egy gólt begyötörni. 3-1

65. perc - GÓÓÓL: Mbappé

Óriási gólt lőtt a tinédzser, eddig csak Pelének sikerült 20 év alatt betalálnia vb-döntőn. 4-1

69. perc - GÓÓÓL: Mandzukic

Lloris hatalmasat potyázott, Mandzukic megtámadta, belelépett a cselébe és bement a labda. Micsoda meccs, egészen hihetetlen! 4-2

81. perc - Nagyjából tíz percük van a horvátoknak. Még egy gól után lenne igazán izgalmas.

90. perc - 5 perc a ráadás, de nem úgy néz ki, hogy változni fog az eredmény.
93. perc - Pogba elé jött jó szabadrúgás, úgy meglepődött, hogy rá se lőtte.
95. perc - VÉGE

A sportág történetében másodjára világbajnok Franciaország. Egy elveszített Eb-döntő után felértek a csúcsra, a horvátok történelmük legnagyobb sikerét érték el már a döntőbe jutással is!